Categories: Zdrowie

Reguluje pracę serca

Fosfor występuje w organizmie człowieka głównie w połączeniach z wapniem w kościach i zębach. Jest składnikiem węglowodanów, białek, tłuszczów. Reguluje pracę serca, zmniejsza bóle stawowe, jest niezbędny w formowaniu kości. Bierze udział w przenoszeniu energii; jest składnikiem cząsteczki ATP, będącej nośnikiem energii chemicznej.

Dzienne zapotrzebowanie na fosfor to ok. 1000 mg. Objawy nadmiaru fosforu w organizmie mogą wystąpić u osób konsumujących dużo mięsa, dań błyskawicznych i pijących dużo takich napojów jak coca-cola, a unikających pokarmów bogatych w białko i zielonolistne warzywa.

Nadmiar fosforu powoduje wytrącanie tego pierwiastka w moczu, w postaci nierozpuszczalnego fosforanu wapnia. Zakłócenie właściwych proporcji między wapniem a fosforem w organizmie człowieka może doprowadzić do zrzeszotnienia kości.

Do niedoboru może dojść w przypadku długotrwałej kuracji lekami odkwaszającymi lub przeciwdrgawkowymi. Objawia się najczęściej: wyczerpaniem nerwowym, jadłowstrętem, demineralizacją, zawrotami głowy.
Pokarmy zawierające fosfor to mięso, żółtko jaj, tran, migdały, nasiona dyni, soczewica, soja, fasola.

Share