Vivienne Westwood

Recenzja książki „Vivienne Westwood”

Vivienne Westwood projektantka, nauczycielka, aktywistka, dame, mama i babcia ostatnio obchodziła swoje 75 urodziny. Mimo upływu lat nie zamierza zwalniać tempa pracy i swoich działań. W tym miesiącu do polskich księgarni trafiła biografia projektantki „Vivienne Westwood” (Wydawnictwo Bukowy Las, cena 55,90 złotych), która jest efektem współpracy projektantki z Ianem Kellym.

Na ponad 300 stronach znajdziemy niesamowitą historię życia i twórczości jednej z najsłynniejszych projektantek w Anglii i skandalistki. W czym tkwi fenomen projektantki? Tego z pewnością dowiedzie się czytając jej biografie. Dużo miejsca w książce poświęcono życiu prywatnemu artystki, które ma bezpośredni związek z jej pracą. Autorka wspomina w niej swoje dzieciństwo, związki z mężczyznami czy relacje rodzinne. W dużym stopniu przyczyniły się one do rozwoju zdolności artystycznych oraz kariery Westwood. Każdy z osiemnastu rozdział rozpoczyna się dwoma cytatami (także projektantki) oraz zdjęciem lub rysunkiem, które wprowadzają nas w jego tematykę.

W książce wykorzystano prywatne zapiski autorki, rozmowy z członkami jej rodziny i współpracownikami, a także fragmenty wywiadów oraz informacje z licznych źródeł. Kolejnym plusem jest wykorzystanie wielu fotografii (także z prywatnego archiwum Westwood) i ilustracji, np. zaproszeń na pokaz lub szkiców.

Nie każdy wie, że życie Vivienne Westwood nie ogranicza się tylko do mody, pojawiła się w nim także muzyka (tak, tak Vivienne to współautorka ruchu punkowego, związana była, m.in. z zespołem Sex Pistols) czy ekologia (projektantka wspiera działania na rzecz ochrony środowiska itd.). Tych wątków nie mogło zabrać także w jej biografii. Otrzymała ona również liczne nagrody, m.in. nagrodę Instytutu Sztuki Współczesnej za wybitny wkład we współczesną kulturę czy Order Imperium Brytyjskiego.

Na końcu książki pojawia się skrót najważniejszych wydarzeń z życia Vivienne Westwood wraz z datami, który pomoże odnaleźć się czytelnikom w burzliwym życiu artystki. Ta książka to fascynująca i szczera biografia projektantki, która od kilkunastu lat niezmiennie szokuje, i inspiruje.

To lektura obowiązkowa dla fanów mody i serialu “Seks w Wielkim Mieście” (Carrie Bradshaw wybrała sukienkę ślubną od projektantki!), a także muzyki punkowej!

Karolina Stola

Podziel się wiadomością:

Polecamy również