Uroda

Przeszczepy tłuszczu bez tajemnic. Jak pracują chirurdzy plastyczni?

Dziś przeszczepy tłuszczu to coraz częściej wykorzystywana metoda w chirurgii plastycznej. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż tkanka tłuszczowa jest najlepszym, bo naturalnym wypełniaczem.
Wykorzystać można ją w najróżniejszy sposób – choćby do powiększania ust, uzupełniania ubytków, wygładzania fałd, czy redukowania zmarszczek.

Dlaczego warto?

Chirurdzy plastyczni wskazują, że zabiegi wykonywane z użyciem tkanki tłuszczowej są znacznie trwalsze oraz znacznie lepiej tolerowane przez organizm. Ma to związek z faktem, iż przeszczepiony materiał pochodzi z własnego ciała, tym samym jest lepiej przyjmowany oraz daje naturalne efekty.

Jak wygląda zabieg?

Przeszczepy tłuszczu są zabiegami, które w dużym stopniu przypominają tradycyjną, standardową liposukcję. Jest to jednak zabieg znacznie mniej inwazyjny, wymagający pobrania mniejszych ilości tkanki. Najczęstszym miejscem z którego pobierany jest tłuszcz to przyśrodkowe powierzchnie ud. Często też wykorzystuje się i okolice nadłonowe (brzuch i okolice lędźwiowe).
Tłuszcz pobiera się zawsze w ilości nieco większej niż będzie go potrzeba do zabiegu, co ma związek z wymogami operacji. Chirurdzy plastyczni tłumaczą, iż podczas przeszczepiania komórek tłuszczowych część z nich może zniszczyć się i ulec całkowitemu uszkodzeniu, co z kolei wpływa na redukcję masy pobranej w ten sposób tkanki nawet o 30 procent. Wszystko to sprawia, iż często konieczne jest nawet powtórzenie zabiegu w związku z niezamierzoną nadmierną redukcją tkanki tłuszczowej.

Zalety przeszczepów tłuszczu

Jako naturalny wypełniacz, własny tłuszcz nie wywołuje reakcji alergicznych w organizmie. Nie występuje tu też ryzyko, że przeszczepiana tkanka zostanie przez niego odrzucona. Dzięki faktowi, iż w przeszczepionej tkance działają żywe komórki macierzyste, które posiadają niepowtarzalne właściwości do rewitalizacji i regeneracji. W ten sposób wypełniona skóra jest napięta oraz jędrna.
Bardzo istotną zaletą tego typu zabiegów jest modelowanie ciała – usuwany jest nadmiar tłuszczu z niektórych partii ciała i uzupełniany w miejscach, gdzie występują jego niedobory.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Jak już wspomnieliśmy, tego typu zabiegi wykonywać można na różnych partiach ciała. Tym samym wskazania do wykonania zabiegu są rozmaite. Dzieląc je pod tym kątem, możemy stwierdzić, że w przypadku twarzy najczęściej powodami są nadmiar tkanki tłuszczowej, który wystąpić może np. w okolicach podbródka. Powodem mogą być również głębokie bruzdy oraz zmarszczki, utrata objętości twarzy, zapadające się policzki, duża lub umiarkowana asymetria twarzy, blizny pourazowe, blizny potrądzikowe, a także zapadnięcia pod oczami, czy też korekta rozmiaru i kształtu ust.
Jeżeli chodzi o zabiegi wykonywane na innych partiach ciała, wskazaniem są miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, który występować może chociażby w okolicy brzucha, czy kolan. Powodem są także asymetrie, pourazowe i pooperacyjne ubytki, chęć modelowania linii ciała oraz jego kształtu.

Jakie są skutki uboczne?

Zabiegi tego typu są w pełni bezpieczne. Nie wywołują one odrzucenia przeszczepu, ani nie wywołują alergii. Jednak bezpośrednio po zabiegu przez pewien czas utrzymuje się zaczerwienienia, obrzęk, miejscową tkliwość oraz w przypadkach niektórych osób również i zasinienie.

Powtarzanie zabiegu

Aby pożądany efekt zabiegu utrzymał się, konieczne jest jego powtarzanie. Wynika to bowiem z faktu, iż tkanka tłuszczowa to materiał, który ulega po pewnym czasie absorpcji, tym samym efekt jaki osiągnęło się tuż po zabiegu osłabia się z czasem, by w końcu zaniknąć. Zabiegi tego typu można powtarzać aż do chwili, gdy osiągnie się pożądany efekt, jednak nie częściej niż co dwa miesiące.

Kiedy nie powinno się wykonywać zabiegu?

Podobnie jak przy innych zabiegach, także i przeszczepy tłuszczu mają swoje przeciwwskazania. Przede wszystkim są nimi choroby układu krążenia i serca, autoimmunologiczne, także cukrzyca, nadciśnienie oraz ciąża.
Zabiegów tych nie powinno się wykonywać ponadto u osób z niewydolnością nerek i wątroby, palących papierosy – na 2 tygodnie przed zabiegiem należy całkowicie zaprzestać palenia, nowotwór, rozmaite stany zapalne.

źródło: aestheticmed

Share