Polskie kolędy

Polskie kolędy na pięciu kontynentach

17 GRUDNIA | Polskie kolędy na pięciu kontynentach, MAZOWSZE W KORONIE

Polskie kolędy na pięciu kontynentach

Szymanów, Pałac Książąt Lubomirskich
Sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej przy Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP
ul. Szkolna 2, powiat sochaczewski
wstęp wolny

WYKONAWCY:
Maria Pomianowska i przyjaciele
Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, er-hu, gadułka, fidel płocka, suka biłgorajska
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, ngoni, kora, tabla, didjeredoo, czeng
Paweł Betley – flety europejskie i azjatyckie
Wojciech Lubertowicz – duduk, ney, daff, darabukka, djembe
Hubert Giziewski – śpiew, akordeon
koncert prowadzi Igor Pogorzelski

PROGRAM
Prezentacja znanych i zapomnianych polskich pieśni Bożonarodzeniowych zagranych na instrumentarium etnicznym pochodzącym z wielu zakątków świata.
To także „spotkanie” popularnych polskich kolęd  z egzotycznymi melodiami z Azji, Afryki i obu Ameryk. Ożywione zostaną zaginione dźwięk i słowo za sprawą zrekonstruowanych instrumentów, opowieści i melodii nieśpiewanych czasem setki lat.
Jest to kolejny pomysł artystyczny multiinstrumentalistki Marii Pomianowskiej.

iZa tytułem projektu Mazowsze w Koronie kryje się w istocie wędrująca, mazowiecka filharmonia. Koncerty tego festiwalu organizowane od 2001 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – obecnie Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z zapraszanymi do współpracy lokalnymi partnerami, odbywają się w historycznych wnętrzach architektury świeckiej i sakralnej na Mazowszu. W koncertach biorą udział wybitni soliści, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, zespoły kameralne, znakomite orkiestry kameralne i symfoniczne oraz chóry. Każdy z koncertów poprzedzany jest komentarzem muzycznym. Od 2001 roku do października br. z udziałem lokalnych partnerów zrealizowano na Mazowszu 117 koncertów.
Inauguracja XI edycji festiwalu Mazowsze w Koronie odbyła się 25 maja w późnogotyckim kościele pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej, zabytku architektury pochodzącym z początku XVI wieku.
W 2014 roku  zaplanowano dziewięć kameralnych i chóralnych koncertów. Chęć współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury Centrum Kultury i Sztuki wyrazili w tym roku partnerzy z powiatów: kozienickiego, ostrołęckiego, piaseczyńskiego, przasnyskiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, węgrowskiego i warszawskiego. Po raz pierwszy na szlaku Festiwalu znalazły się późnogotycki Kościół z początku XVI wieku pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej, Kościół pw. św. Bartłomieja w Brzózie wybudowany w połowie XIX wieku oraz w Warszawie – Fort Sokolnickiego z XIX wieku. Poza tym odwiedziliśmy Przasnysz (Klasztor Ojców Pasjonistów), Górę Kalwarię (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP), Sokołów Podlaski (Konkatedra), Węgrów (Bazylika Mniejsza) i Kadzidło (Kościół pw. św. Ducha);  zawitamy także do Szymanowa (Kaplica przypałacowa Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek).

Na finałowym koncercie tegorocznej edycji Festiwalu wystąpi znana multiinstrumentalistka Maria Pomianowska wraz z przyjaciółmi, która przygotowała kolejny swój program. Tym razem w polu jej zainteresowania znalazły się polskie kolędy.

Koordynator: Małgorzata Kalicińska
Organizator:
Mazowiecki Instytut Kultury
Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP
Teresiński Ośrodek Kultury

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki

mazowsze_w_koronie332

Scroll to Top
Scroll to Top