na Nowojorskim Tygodniu Mody

Polskie akcenty na Nowojorskim Tygodniu Mody. Pokaz kolekcji L. Catherine London “The Power of Colours”

To nie był typowy pokaz. Na wybiegu królowały ręcznie wyszywane w Łowiczu kwiaty i wycinanki, było dużo koloru i pozytywnej energi. Na pokazie oprocz modelek pojawila sie amerykańska wrestlerka Danielle Moinet, bollywodzka gwiazda filmowa Amanda Rosario oraz ukraińska prezenterka telewizyjna, Anna Butkievych.

Chciałam żeby ten pokaz był wyjątkowy i reprezentowany przez silne niezależne kobiety – podkreśliła projektantka Katarzyna Łęcka, twórczyni marki L. Catherine London – Nie tylko modelki, ale przede wszystkim spełnione zawodowo profesjonalistki. Pewne siebie kobiety, znane z odważnego stylu i popierające walkę o równe prawa kobiet na świecie – stąd też mój wybór. Bardzo się cieszę bo zdjęcie Danelle Moinet z mojego pokazu trafiło bezpośrednio do amerykańskiego Forbs-a.

Pokazana w Nowym Jorku kolekcja powstawała w Wielkie Brytanii, we Włoszech i w Polsce. W rodzinnych dla projektantki Kielcach oraz w Łowiczu, gdzie właśnie tworzone były ręcznie wyszywane kwiaty i wycinanki, które podbiły serca amerykańskiej publiczności.

 

Cieszę się, że mogłam zaprezentować nowojorskim widzom nasze polskie rzemiosło, o którego pięknie tak często zapominamy – podkreśla projektantka. Kolekcja powstawała ponad dwa lata ze względu na zobowiązania projektantki, która mieszka w Londynie i współpracuje z domami mody takimi jak Louis Vuitton. W Londynie powstawała duża część projektów i tam, tuż przed wylotem do USA, zaprzyjaźnieni artyści pomagali ręcznie malować buty odtwarzajac autorkie wzory projektantki.

Poprzednia kolekcja L. Catherine London była czarno – biała. Poświęcona w pelni osobom walczacym z chorobami nowotworowymi. Na raka zmarł mój wspaniały przyjaciel, co stanowiło dla mnie duży cios – wspomina projektantka. – W jednym roku trzymałam w wysoko uniesionej dłoni bukiet kwiatów, który dostałam po zakończonym sukcesem pokazie i w tym samym roku żegnałam bliską mi osobę. Życie potrafi być przewrotne – potrafi dużo dać ale również dużo zabrać. Jedyne co miałam przed oczami po tych przejściach to dwa wymowne kolory – czarny i biały. Chociaż o czarnym mówi się, że to nie kolor – dodaje projektantka.

 

Kolekcja wiosna/lato 2020 pokazana na wrześniowym Tygodniu Mody w Nowym Yorku byla już inna, pełna kolorów, łowickich motywów kwiatowych, pełna życia. Chciałam wnieść na wybieg radość, bardzo lubię projektować wzory. Czasami potrafimy z grafikiem godzinami patrzeć na projekt, na jego kolory, tylko po to żeby dodać jedną linie – opowiada projektantka.

Głównie inspiruje się malarstwem, sztuka. Uwielbia galerie, wystawy, koncerty, muzea. Mieszkała w Kioto, Los Angeles, Florencji a teraz Londynie. Ma wielu przyjaciół, ale połowa z nich, jak podkreśla mieszka dalej w Polsce. Odległość w tych czasach w dobie internetu i szybkich polaczeń lotniczych sprawia, że dystans się skraca. W Polsce powstaje też część moich kolekcji – podkreśla projektantka. Wiele zresztą osób z Polski wzięło udział w tym międzynarodowym sukcesie. Muzykę do pokazu przygotował Marcin Kleibert, a autorką ręcznie wyszywanych kwiatów jest znana twórczyni ludowa pani Anna Staniszewska. W tej kolekcji chciałam pokazać chociaż namiastkę naszej kultury. Moja babcia jeździła często do Łowicza na święta Bożego Ciała. Kiedy sama się tam wybrałam nie mogłam wyjść z podziwu, jak piękne są nasze stroje ludowe. Inspiracja do tej kolekcji powstała więc dobrych parę lat temu. Długo szukałam osoby, z którą mogłabym te projekty wykonać. W końcu trafiłam na Panią Anię, którą zaprosiłam do współpracy.

Cieszę się że ta wspólna praca odbiła się pozytywnym echem wśród opinii publicznej. Po pokazie nawet podeszła do mnie dziennikarka z amerykańskiej stacji telewizyjnej i tuz przed wywiadem zapytała czy może mnie uściskać. Powiedziała, że ta kolekcja wprowadziła ja w niesamowity, radosny nastrój. I o taki właśnie odbiór mi chodziło – podkreśliła projektantka. Wszystkie pokazy w Nowym Yorku zostały uznane z bardzo optymistyczne.

***

Katarzyna Łęcka – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz włoskiego Instytutu Mody Polimoda. Zanim założyła markę L. Catherine Londyn pracowała jako dziennikarz Telewizji Polskiej.
Po ukończonych studiach we Florencji została członkiem zespołu zarządzania produktem w domu mody Emilio Pucci należącym do grupy Louis Vuitton. Swoje modowe pasje “szlifowała” pod okiem wykładowców z Saint Martins College of Art w Londynie. Zaowocowało to powstaniem w 2010 roku marki L. Catherine London. Pierwsza kolekcja entuzjastycznie przyjęta przez świat mody, okazała  się spektakularnym sukcesem. Kolejne kroki w karierze to pokazy kolekcji w Londynie, Nowym Yorku, Paryżu, Brukseli czy Los Angeles. O oryginalnym stylu projektantki pisały międzynarodowe media, a zdjęcia poszczególnych kolekcji ukazywały się m.in. w New York Times’a, brytyjskim Vouge’a i włoskim Glamour. Autorskie wzory stosowane przez projektantkę na tkaninach, pozwoliły na wkroczenie z sukcesem  również w branżę projektowania wnętrz. Katarzyna Łęcka inspiracje czerpie z licznych podróży, sztuki, uwielbia wizyty w muzeach i galeriach, jest kolekcjonerką obrazów. Mieszkała w Kioto, Los Angeles i Florencji. Obecnie w Londynie, gdzie pracuje dla takich domu mody Louis Vuitton. Jej autorskie projekty modeli biznesowych realizowane są zarówno przez brytyjskie, jak i nowojorskie firmy.  Za działania na rzecz organizacji charytatywnej Kwiat Kobiecości została nagrodzona Perłą Mądrości. Jej poprzednia kolekcja Black and White była dedykowana osobom chorym na raka.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również