Pokolenie singli

Kim jest polski singiel? Dlaczego jest sam i jakie ma problemy? Największy polski serwis randkowy Sympatia.pl zbadał polskich singli i rozpoczął społeczną akcję „Pokolenie singli” – wspieraną m.in. przez profesora Zbigniewa Izdebskiego i dr Joannę Heidtman.

Co piąty Polak jest singlem
W Polsce single stanowią ponad 20% populacji. Ponad 40% polskich singli żyje w pojedynkę od ponad 5 lat, a co siódmy nigdy nie był w stałym związku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu Sympatia.pl przez TNS Pentor.

Singlami w Polsce są częściej kobiety (60%) oraz osoby w wieku dojrzałym (średni wiek – 54 lata), 1/3 singli nie mieszka samodzielnie, zaś co 10 osoba żyjąca w pojedynkę posiada dzieci. Badanie dowiodło, że grupa polskich singli jest bardzo zróżnicowana pod względem cech demograficznych, wyznawanych wartości, stylu życia, podejścia do bycia singlem – mówi Ewa Sapieja z serwisu Sympatia.pl.

Na podstawie wskazywanych przez singli przyczyn życia w pojedynkę, wyodrębniliśmy 2 kategorie singli: „z wyboru” – żyjących w pojedynkę w wyniku świadomej decyzji, a także „wdowców” – których samotność spowodowana jest śmiercią partnera.

Ponad połowa singli nie szuka obecnie partnera. Powodem tego jest brak potrzeby nawiązywania bliskich relacji z drugą osobą oraz obawa przed zranieniem.

Badanie zburzyło powszechny mit, że dla singli najważniejsza jest praca i kariera zawodowa. Okazuje się, że najcenniejszą wartością, nieidącą w parze z małżeństwem lub związkiem, jest dla nich rodzicielstwo.

Największą zaletą życia singla jest wolność (41%). Wadą okazuje się brak towarzystwa (47%).

Polacy uważają, że singlom żyje się gorzej niż osobom w związkach – mają więcej pracy, problemy z adopcją dzieci, żyją pod presją bliskich, mają utrudniony dostęp do kredytów, są wykluczani z życia towarzyskiego. Single oceniają swoją sytuacje życiową zdecydowanie lepiej, choć powyższe problemy uznają za dość uciążliwe i wymagające zmian.

Scroll to Top
Scroll to Top