Podkolanówki damskie: historia, ewolucja i znaczenie w kulturze

Podkolanówki są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów damskiej garderoby. Ich historia sięga czasów starożytnych, ale tak naprawdę były obecne w każdej epoce, zapewniając kobietom ciepło oraz dodając elegancji stylizacjom. Jak zmieniały się na przestrzeni lat i jak wpłynęły na współczesną modę oraz kulturę?

W służbie ciepła, piękna i wygody – podkolanówki w starożytności, średniowieczu i renesansie

W starożytnym Rzymie i Grecji kobiety nosiły tzw. „fasciolus”, co było w zasadzie wczesną wersją podkolanówek. Były one wykonane z wełny, jedwabiu lub bawełny i zakładane głównie jako ochrona przed zimnem, ale także jako element ozdobny.

W wiekach średnich podkolanówki stały się popularne w całej Europie, gdzie zyskały status akcesorium chroniącego ubrane w długie spódnice niewiasty przed zimnem. Wykonane były głównie z grubej wełny. Nie miały też funkcji dekoracyjnej.

Wraz z nadejściem renesansu podkolanówki zyskały na popularności jako element ozdobny. Wzrosło zainteresowanie delikatnymi tkaninami, haftem i koronkami, co wpłynęło na rozwój bardziej wyszukanych wzorów. Chętnie sięgały po nie arystokratki i damy dworu.

Zmierzch podkolanówek i narodziny rajstop

W okresie wiktoriańskim nastąpił rozwój technologii przemysłowej. Pojawiły się wówczas maszyny do produkcji wygodniejszych w użytkowaniu pończoch i rajstop, co spowodowało, że podkolanówki zaczęły tracić na popularności aż do lat 20. XX wieku, kiedy to znowu stały się modne. Kobiety nosiły wówczas krótkie sukienki, a do nich akcesoria w żywych kolorach, co było oznaką buntu, jak również wyzwolenia od tradycyjnych norm i konwenansów.

Hippisowskie podkolanówki lat 60. i 70.

W latach 60. i 70. podkolanówki przeszły kolejną transformację. Kolorowe, wzorzyste wykonane z dzianiny akcesoria były wówczas często noszone w połączeniu z mini spódniczkami, które eksponowały nogi. Miały charakterystyczny, luźny styl, który pasował do kultury wolności i spontaniczności tamtego okresu.

Najnowsze trendy i wpływ na popkulturę

Współczesne podkolanówki damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, nylon, dzianina. Choć wciąż używane są na co dzień – zwłaszcza w eleganckich stylizacjach, idealnie zastępując skarpetki, to mogą być również bardziej widocznym akcentem stroju podkreślającym kobiecą seksualność.

Podkolanówki damskie zyskały także znaczenie w kulturze popularnej. Pojawiają się w teledyskach muzycznych, filmach i reklamach, często będąc elementem modnych stylizacji. Są też obecne w modzie ulicznej i na wybiegach, a nawet – w sporcie.

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top