CV

Piszesz CV? O tym pamiętaj!

Przygotowanie CV nie jest proste – do sprawy trzeba podejść profesjonalnie. Wszystko dlatego, że CV to wizytówka osoby starającej się o zatrudnienie. Co warto wiedzieć o tym dokumencie? O czym koniecznie należy pamiętać?

CV to jeden z podstawowych dokumentów, którego dostarczenia wymaga każdy pracodawca. W sieci można znaleźć wiele informacji na temat niesztampowego CV, czyli takiego, które wyróżni się np. formą graficzną wśród innych. By jednak móc modyfikować przygotowany dokument, niezbędne jest przygotowanie dobrej podstawy, czyli podstawowych danych. Te dotyczą nie tylko danych osobowych, lecz także wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia.

Choć w sieci można znaleźć wiele przykładów CV, warto pamiętać, że niezbędne jest umieszczenie podstawowych informacji. Poza danymi osobowymi, czyli imieniem, nazwiskiem, adres skrzynki pocztowej czy numerem telefonu, warto pamiętać o konieczności wyeksponowania swojego wykształcenia i doświadczenia. Na te punkty pracodawcy zwracają szczególną uwagę. A skoro tak, warto zastanowić się, w jaki sposób zawrzeć te informacje w CV.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Czasy, gdy ukończenie uczelni wyższej było równoznaczne ze zdobyciem dobrze płatnej pracy, dawno się skończyły. Z tego względu pojawia się pytanie o to, co jest ważniejsze: wykształcenie czy doświadczenie? W pierwszej kolejności najczęściej podawane jest wykształcenie, choć pracodawcy coraz częściej mogą spotkać się z takimi dokumentami, których właściciele w pierwszej kolejności piszą o swoim doświadczeniu. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Z punktu widzenia osób, które muszą napisać CV, każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, a zastosowanie poszczególnych rozwiązań sprawdza się w różnych sytuacjach. Osoby mogące pochwalić się sporym doświadczeniem, powinny przede wszystkim postawić na jego wyeksponowanie. Wówczas osoba przeglądająca dokument będzie wiedziała, że kandydat ma praktykę, potrafi wykonać konkretne czynności.

Inaczej jest w przypadku osób poszukujących zatrudnienia, którzy nie mają doświadczenia. Takie osoby powinny wyeksponować w przygotowywanym dokumencie przede wszystkim wykształcenie. To rozwiązanie pozwala na pokazanie swoich mocnych stron, czyli właśnie teoretycznego przygotowania do wykonywania pracy danego rodzaju.

Co z dodatkowymi kursami?

Z Diagnozy Społecznej 2013 wynika, że większość pracowników nie jest zainteresowana podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Z tego też względu osoby mogące pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami, powinny to zrobić. Dobrym rozwiązaniem może być wydzielenie w CV miejsca, w którym umieszczone zostaną dodatkowe informacje o umiejętności. Wśród tych można wskazać np. na znajomość języków obcych (oraz zdobytych certyfikatach) czy też obsługę specjalistycznych programów komputerowych.

Dodatkowe umiejętności, zwłaszcza jeżeli mogą być przydatne w przyszłej pracy, powinny zostać uwzględnione w CV. Takie rozwiązanie jest po prostu opłacalne, bo dla potencjalnego pracodawcy dodatkowe umiejętności, jakie posiada kandydat mogą przeważyć szalę właśnie na jego stronę. A to oznacza, że umieszczając takie informacje, można tylko zyskać.

CV a hobby

O ile umieszczenie informacji na temat dodatkowych umiejętności jest praktycznym rozwiązaniem, mogącym przynieść konkretne korzyści, o tyle pojawia się pytanie o to, czy w CV wspominać o hobby. I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dużo zależy od tego, o jakim hobby kandydat chce wspomnieć. Specjaliści zalecają, by tylko informacje o ciekawym hobby umieścić w CV – więcej można przeczytać w artykule: „Jakie hobby wpisać do CV?”.

Kandydaci, którzy nie chcą zamieszczać informacji o hobby, powinny pamiętać, że brak takich danych nie jest szczególnie istotny. Wszystko dlatego, że to tylko informacja uzupełniająca, a nie podstawowa, świadcząca o umiejętnościach pracownika.

Scroll to Top
Scroll to Top