Pierwszy pies w rodzinie

Kiedy po raz pierwszy chcemy zaprosić czworonoga do domu – zastanówmy się nad tym i to w kilku aspektach. Pies też człowiek i ma swoje wymagania, co do miejsca w domu, żywienia i trybu życia. Pies to także drapieżnik i o tym trzeba zawsze pamiętać.

Przede wszystkim wiedzmy, że psa należy co najmniej trzy razy dziennie wyprowadzać. Bez względu na pogodę, porę roku i nasze chęci. Przy czym nie chodzi tylko o załatwienie potrzeb fizjologicznych. Zwierzę potrzebuje spaceru. Zależnie od rasy lub temperamentu – więcej lub mniej. Rasom myśliwskim, gończym, pasterskim nie wystarczy dostojne obejście osiedlowego trawnika, bloku oraz wypuszczenie do przydomowego ogródka. One muszą się „wybiegać”, czyli odebrać swoją dawkę węszenia, szukania ciekawych dla siebie znalezisk i po prostu swobodnego biegania. Inaczej będą w domu nieznośne, marudne, chętniej też znajdą sobie zajęcie w postaci rozprawienia się z wrogiem, czyli kapciem, butem czy skórzaną tapicerką foteli w salonie. Pamiętajmy też, że pies musi gdzieś spać, jeść, będzie gubił sierść dwa razy w roku i gryzł kostki lub specjalne przysmaki. Pies źle znosi zbyt długą samotność, zamknięty w mieszkaniu. Jeśli często wyjeżdżamy – zastanówmy się, kiedy będziemy mogli psa zabrać, a co zrobić, gdy to okaże się niemożliwe.

Kiedy już zdecydowaliśmy, że mamy czas, zapał i dobry odkurzacz na sierść – musimy zastanowić się nad najważniejszym – jakiego psa weźmiemy. Chodzi przy tym najpierw o charakter. Nie każdy pies nadaje się na pierwszego w rodzinie. Są rasy (i ich mieszańce), które pragną dominacji i niedoświadczonych domowników natychmiast sobie podporządkowują. Inne, ze względu na dobór genetyczny przeznaczone do stróżowania lub walki, a nieumiejętnie i nie dość konsekwentnie prowadzone mogą być groźne dla nas samych. To takie psy gryzą potem gości, czy nawet dzieci właściciela zaglądające do miski lub budy. Na koniec obliczmy swoje siły i zdecydujmy, jak dużego psa chcemy. Bo pies także choruje i wtedy trzeba go zanieść do lekarza lub wykonać proste zabiegi pielęgnacyjne, których on tak samo nie lubi, jak my. Pies się starzeje i może wymagać noszenia po schodach.

Co do wyboru rasy – najlepiej udać się do lokalnego oddziału Polskiego Związku Kynologicznego, gdzie uzyskamy kompetentne informacje o zaletach i wadach poszczególnych ras. A co do zalet i wad psa w domu – może wypożyczyć zaprzyjaźnionego psiaka na kilka dni?

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top