finaliści

Oto finaliści akcji Zwykły Bohater!

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 20.00 odbędzie się uroczysta Gala Finałowa akcji Zwykły Bohater, organizowanej przez Bank BPH, telewizję TVN i Onet. Podczas gali poznamy zwycięzców plebiscytu w każdej z trzech kategorii: inicjatywa, bohaterstwo, fair na co dzień. Otrzymają oni nagrody w wysokości 200 tys. zł, pozostali finaliści otrzymają po 10 tys. zł.

Transmisję z tego wydarzenia będzie można oglądać na żywo w telewizji TVN.

O tym, kto zwycięży zadecydują widzowie i internauci. Pozostało jeszcze kilka dni na głosowanie na swoich faworytów.

Jury 3. edycji akcji Zwykły Bohater organizowanej przez Bank BPH, TVN i Onet.pl ogłosiło nazwiska 9 finalistów. Głosy na kandydatów można oddać poprzez stronę internetową www.zwyklybohater.pl lub wysyłając SMS, z których dochód zostanie przekazany Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Głosowanie potrwa do 8 grudnia 2013 r.

Jury konkursu Zwykły Bohater 2013 w składzie: Ewa Drzyzga, Szymon Hołownia, Edyta Czeczkova, Monika Kuszyńska oraz Bożena Walter stanęło przed trudną decyzją i spośród setek zgłoszeń wybrało 9 finalistów w 3 kategoriach: inicjatywa, fair na co dzień i bohaterstwo.

Lista finalistów:

KATEGORIA INICJATYWA

Celina Chełkowska, Poznań

Celina Chełkowska jest z zawodu pedagogiem i nauczycielem w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu. Jej wychowankowie należą do tzw. trudnej młodzieży, która doświadczyła wielu ekstremalnych sytuacji życiowych i jest szczególnie narażona na wykluczenie społeczne. Fakt ten zmotywował Celinę Chełkowską do stworzenia pierwszej w Polsce spółdzielni socjalnej dla nieletnich „HERALKES”, która pomaga młodzieży w odnalezieniu się na rynku pracy. Dzięki pomocy spółdzielni młodzi ludzie mogą nie tylko znaleźć pracę, ale też gromadzić środki finansowe na przyszłość. 75 proc. zarobionych pieniędzy trafia na ich prywatne konta – tam gromadzą środki do czasu opuszczenia zakładu, natomiast 25 proc. mogą wydać na bieżące potrzeby. W ramach działalności spółdzielni Celina Chełkowska prowadzi dodatkowo autorski program wychowawczy „Od zera do bohatera”, który ma na celu pokazanie, że zwykli ludzie potrafią robić niezwykłe rzeczy i dzięki temu odnaleźć swoją życiową drogę.

Na Celinę Chełkowską można głosować wysyłając SMS o treści 1 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Renata Radomska, Kraków

Gdy córka Renaty Radomskiej miała zaledwie kilkanaście miesięcy lekarze zdiagnozowali u niej głęboki autyzm. Wiadomość ta zadecydowała o dalszym życiu rodziny Radomskich. Renata Radomska rozpoczęła poszukiwania lekarza, który za pomocą odpowiedniej terapii byłby w stanie pomóc jej córce. Leczenie odbywało się na wielu płaszczyznach, m.in. wprowadzono u dziewczynki zasadnicze zmiany żywieniowe, które zaczęły przynosić nadspodziewane efekty. Stan córki Renaty Radomskiej zaczął się poprawiać. Cały proces trwał ponad cztery lata i obecnie choroba jest trudna do dostrzeżenia. Wykorzystując swoją wiedzę, Renata Radomska angażuje się w pomaganie innym rodzicom, których dzieci zmagają się z autyzmem. Ma świadomość, jak trudne są to przeżycia i ile w takich sytuacjach znaczy pomoc drugiego człowieka.

Na Renatę Radomską można głosować wysyłając SMS o treści 2 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Katarzyna Nicewicz, Warszawa

Pracując w sklepiku na Dworcu Centralnym w Warszawie, Katarzyna Nicewicz przyglądała się napotykanym tam ludziom. Dużą grupę stanowili bezdomni, obok których Katarzyna nie umiała przejść obojętnie. Początkowo oferowała im doraźną pomoc w postaci gorącej kawy lub herbaty, a z czasem postanowiła zainicjować akcję regularnej pomocy. Obecnie przy pomocy wolontariuszy Katarzyna Nicewicz organizuje zbiórki żywności, lekarstw i ubrań, a także z własnych środków przygotowuje ciepłe posiłki dla bezdomnych. Służy też dobrym słowem i poradą tym, którzy chcą wyjść z bezdomności. W przyszłości planuje założyć fundację, której celem będzie pomoc osobom bezdomnym.

Na Katarzynę Nicewicz można głosować wysyłając SMS o treści 3 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

KATEGORIAFAIR NA CO DZIEŃ

Joanna Dobek, Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie)

Joanna Dobek jest urzędnikiem USC. Pewnego dnia, wychodząc ze swojego pokoju, zauważyła w pustej poczekalni leżący na krześle portfel. Zajrzała do środka w poszukiwaniu danych właściciela zguby. Okazało się, że jest nim 80-letni mężczyzna, a w portfelu znajduje się cała jego miesięczna emerytura. Joanna bez wahania udała się pod adres starszego pana, by poinformować go, że zgubiony portfel wraz z pieniędzmi leży bezpiecznie w kasie pancernej USC i czeka na odbiór. Właściciel portfela nie umiał wyrazić słów wdzięczności, co dla Joanny było warte o wiele więcej niż każda znaleziona kwota.

Na Joannę Dobek można głosować wysyłając SMS o treści 4 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Zuzanna Kawałko, Mystków (woj. małopolskie)

W zimowy wieczór 2012 r. Zuzanna Kawałko wracała samochodem z pracy, gdy na poboczu dostrzegła zakrwawionego mężczyznę. Instynkt kazał jej ruszyć mu z pomocą. Okazało się, że ranny mężczyzna to napadnięty kierowca taksówki. Sytuacja była na tyle poważna, że wezwane pogotowie mogłoby nie zdążyć dojechać, by pomóc rannemu, dlatego Zuzanna postanowiła przewieźć mężczyznę samodzielnie do szpitala. Dzięki temu uratowała mu życie.

Na Zuzannę Kawałko można głosować wysyłając SMS o treści 5 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Radosław Obuchowicz, Kraków

Radosław Obuchowicz postanowił odebrać z pracy swoją żonę. Po drodze zauważył leżącą na środku ulicy małą białą paczuszkę. Okazało się, że w środku znajdowało się 200 tys. zł. Radosław od razu udał się na komisariat, by powiadomić o znalezionej paczce. Okazało się, że znaleziona suma została pożyczona. Radosław zrezygnował z przyjęcia należnego znaleźnego.

Na Radosława Obuchowicza można głosować wysyłając SMS o treści 6 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

KATEGORIA BOHATERSTWO

Krzysztof Ostrowski, Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)

Przechadzając się w sierpniu 2013 r. nabrzeżem portowym, Krzysztof Ostrowski usłyszał wołanie o pomoc. Bez wahania zareagował i pospieszył na ratunek. Okazało się, że pomiędzy nabrzeżem, a zacumowanym statkiem wycieczkowym w wodzie znajduje się mała dziewczynka oraz jej matka, która próbowała ją ratować po tym, jak dziecko wpadło do wody. Dzięki swojej błyskawicznej reakcji, Krzysztof wyciągnął kobietę i jej córkę na brzeg, co zapobiegło zmiażdżeniu ich przez statek i utonięciu.

Na Krzysztofa Ostrowskiego można głosować wysyłając SMS o treści 7 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Karol Sztucki, Kędzierzyn-Koźle (woj. opolskie)

Karol Sztucki wracał do domu, gdy po drodze spostrzegł kobietę wybiegającą w panice z oddziału agencji bankowej i wołającą o pomoc. Jego reakcja była natychmiastowa – wbiegł do środka, starając się zatrzymać uciekającego złodzieja, który chwilę wcześniej ukradł z kasy 13 tys. zł. W trakcie szamotaniny Karol został trzykrotnie ugodzony nożem. Z przeciętą tętnicą trafił na OIOM. Na szczęście bandytę udało się zatrzymać. Karol Sztucki doznał jednak trwałego uszczerbku na zdrowiu objawiającego się niedowładem jednej ręki.

Na Karola Sztuckiego można głosować wysyłając SMS o treści 8 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Paweł Ostrowski, Zławieś Wielka (woj. kujawsko-pomorskie)

W czerwcu 2009 r. Paweł Ostrowski usłyszał wołanie o pomoc dochodzące z sąsiedniego podwórka. Nie zastanawiając się ruszył na ratunek. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w przydomowej przepompowni ścieków znajdują się trzy osoby, w tym dwie, które uległy zatruciu siarkowodorem. Paweł bez wahania zszedł do kanału, by pomóc tonącym. Zdawał sobie sprawę, że wszyscy znajdują się w śmiertelnym zagrożeniu. Jednego z mężczyzn zdołał wynieść na własnych barkach, pozostałych dwóch wyciągnął za pomocą liny, przy czym po ostatniego mężczyznę bliskiego utonięcia musiał zanurkować w szambie. Pawłowi Ostrowskiemu udało się przeprowadzić błyskawiczną akcję ratunkową jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, dzięki czemu uratował życie trzem mężczyznom.

Na Pawła Ostrowskiego możesz głosować wysyłając SMS o treści 9 pod nr 7122 (koszt: 1,23 zł z VAT/SMS).

Głosowanie internetowe i za pośrednictwem SMS będzie trwało do momentu rozpoczęcia Gali Finałowej, czyli 8 grudnia 2013 r. Suma głosów uzyskanych poprzez wiadomości SMS i głosów oddanych przez internautów pozwoli wyłonić zwycięzców – trzech Zwykłych Bohaterów. Każdy z nich otrzyma nagrodę w wysokości 200 000 zł oraz statuetkę „Zwykły Bohater 2013”. Pozostali finaliści otrzymają nagrodę dodatkową w wysokości 10 000 zł i statuetki.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

***

Zwykły Bohater to wyjątkowa akcja prowadzona przez Bank BPH wspólnie z TVN oraz Onet.pl. Dzięki niej miliony Polaków mogą zobaczyć, jak wiele wśród zwykłych ludzi jest uczciwości, bohaterstwa i spontanicznej odwagi. Kandydatów można zgłaszać do końca października tego roku do jednej z trzech kategorii: fair na co dzień, inicjatywa i bohaterstwo.

Historię można opisać albo przedstawić za pomocą filmu lub zdjęć. 10 listopada br. zostanie ogłoszona lista dziewięciu finalistów, a następnie rozpocznie się głosowanie za pośrednictwem strony internetowej www.zwyklybohater.pl oraz wiadomości SMS. Głosowanie potrwa do 8 grudnia 2013 r. Podczas uroczystej Gali Finałowej poznamy trzech zwycięzców, a każdy z nich zostanie nagrodzony kwotą 200 000 zł. Pozostali finaliści otrzymają nagrody dodatkowe w wysokości 10 000 zł. Rejestracja, zgłoszenie kandydata i udział w akcji Zwykły Bohater są bezpłatne. Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.zwyklybohater.pl.

LOGO

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również