Zdrowie

Osteopatia – poczuj moc!

Coraz więcej ludzi w Polsce decyduje się na terapię osteopatyczną. W większych miastach nowe gabinety pojawiają się jak grzyby po deszczu. Mimo wszystko, większość nie ma pojęcia, czym zajmują się osteopaci i w jaki sposób leczą.

Różne są skojarzenia dotyczące osteopatii. Niektórym nazwa ta przywodzi na myśl formę rehabilitacji czy masażu, inni mają w głowie obraz kręgarzy nastawiających kręgosłup, jeszcze inni pomyślą raczej o bioenergoterapeutach. Na pierwszy rzut oka, osteopatia wygląda dość tajemniczo.

Nie ma się jednak czego bać!

Osteopatia, czerpiąc z najnowszej wiedzy anatomicznej, biomechanicznej i fizjologicznej, jest nie tylko w stu procentach bezpieczna, ale również niesamowicie skuteczna.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia, jako odrębny od medycyny system terapeutyczny, powstała pod koniec dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy A.T. Stilla. Od tamtej pory zyskała ona ogromną popularność zarówno w Ameryce jak i w Zachodniej Europie. W Polsce, aby zostać osteopatą trzeba oprócz wykształcenia medycznego lub fizjoterapeutycznego, ukończyć pięcioletnie studia podyplomowe.

Co zatem odróżnia osteopatę od zwykłego lekarza czy fizjoterapeuty? Przede wszystkim podejście do pacjenta i jego problemu. Osteopata stara się spojrzeć na pacjenta holistycznie. Wynika to z filozofii osteopatii, u podstaw której wyróżnić można cztery podstawowe założenia:

  1. Ludzkie ciało stanowi jedną całość.
  2. Każdy organizm ma w sobie zdolność do samoleczenia.
  3. Wszystkie struktury naszego ciała oraz procesy jakie w nim zachodzą, wpływają na siebie nawzajem.
  4. Celem leczenia jest zawsze dobrostan i zdrowie człowieka, nie tylko usunięcie schorzenia.

Osteopatia nie dzieli człowieka na części i układy. Wręcz przeciwnie – zawsze stara się spojrzeć na organizm całościowo. Dzięki temu, gdy w naszym ciele pojawia się problem, osteopata w poszukiwaniu pierwotnej przyczyny przebada wszystkie struktury anatomiczne oraz ich funkcje.

Jak działa osteopatia?

Fundamentem leczenia osteopatycznego jest zdolność organizmu do samoregeneracji. Każdy człowiek w naturalny sposób dąży do utrzymywania homeostazy (równowagi czynnościowej). Dopóki nasze ciało jest w stanie zwalczać szkodliwe wpływy środowiska i kompensować ich skutki, dopóty cieszymy się dobrym zdrowiem. Choroba zaczyna się, gdy nasze wrodzone zdolności regeneracyjne zostaną zaburzone.

Poziomy, na których może dojść do takich zaburzeń mogą być bardzo różne. Często są to urazy lub sumujące się przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, chociaż na możliwości regeneracyjne naszego organizmu ma również wpływ nasza dieta oraz stan emocjonalny.

Zadaniem osteopaty jest w związku z tym zbadanie całego ciała – ruchomości stawów, napięcia tkanek miękkich, ruchomości narządów wewnętrznych oraz prawidłowego ukrwienia i unerwienia poszczególnych okolic. Jeżeli któryś z układów nie działa prawidłowo, osteopatia dysponuje szeregiem różnorakich technik manualnych, które przywrócą właściwie ich funkcjonowanie.

Gdy nic nie blokuje naturalnych zdolności organizmu do samoleczenia, powrót do zdrowia zajmuje mniej czasu i jest zdecydowanie dużo bardziej trwały.

Dla kogo osteopatia?

W osteopatii do pacjenta i jego problemów zawsze podchodzi się całościowo. Dlatego, bez względu na to co nam dolega, zawsze warto skonsultować się z osteopatą, chociażby dla samej diagnozy. Decyzja o podjęciu terapii lub skierowaniu do innych specjalistów będzie uzależniona od wyniku przeprowadzonej analizy.

Terapia osteopatyczna znajdzie zastosowanie w przypadkach ortopedycznych, takich jak np. urazy, przeciążenia czy leczenie pooperacyjne. Częstym powodem wizyty są również bóle kręgosłupa, dyskopatie oraz rwy. Osteopatia może przynieść ulgę osobą cierpiącym na migrenowe bóle głowy, problemy z zatokami czy niewyjaśnione bóle brzucha.

Bardzo dynamiczne rozwijającą się dziedziną osteopatii jest pediatria. W przypadku uszkodzeń okołoporodowych terapia jest w stanie zdziałać cuda. Zabiegi manualne są bardzo pomocna również przy dolegliwościach pojawiających się w trakcie ciąży, jak chociażby bóle kręgosłupa.

Osteopatia to niesamowita, zupełnie różna od klasycznej medycyny forma terapii. Często decydują się na nią osoby, którym nikt inny nie potrafił pomóc. Swoją niesamowitą skuteczność zawdzięcza holistycznemu podejściu do pacjenta. Warto się o tym jednak przekonać na własnej skórze.

Zapraszamy na www.centrumosteopatii.pl

Share