Ostatnie dni VII edycji festiwalu Warszawa Singera

Dobiega końca siódma edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Trzy ostatnie dni to kulminacja wydarzeń festiwalowych. Przed nami Nigel Kennedy i Kroke, warsztaty taneczne z Michałem Pirógiem oraz projekt Mitch & Igor Krutogolov & Mitch.

Za nami już sześć dni tegorocznej edycji festiwalu Warszawa Singera. Na najbliższy weekend organizatorzy zaplanowali jednak jeszcze mnóstwo atrakcji.

W piątek na ulicy Próżnej odbędzie się uroczysty wieczór „Szabat Shalom”. Od godziny 18:00 na wspólne świętowanie wigilii najważniejszego dla Żydów na całym świecie dnia tygodnia zapraszają: twórczyni festiwalu Gołda Tencer, skrzypek z USA – Yale Strom, aktorka i nauczycielka kultury żydowskiej Etel Szyc oraz aktor Teatru Żydowskiego Ganady Iskhakov. Podczas wieczoru szabatowego zapalone zostaną świece, pobłogosławione wino, a uczestnicy będą mieli okazję pośpiewać pieśni szabatowe i zjeść tradycyjne potrawy kuchni żydowskiej.

Na godzinę 20:00 organizatorzy zaplanowali dwa koncerty. Pierwszy z nich to propozycja dla fanów sceny alternatywnej. Na scenie przy ulicy Próżnej Czarne Motyle & Raphael Rogiński zaprezentują połączenie przedwojennych ulicznych ballad i brzmień elektronicznych z muzyką żydowską. W tym samym miejscu usłyszeć będzie można operę „Miłość do trzech Karaluchów” w wykonaniu Mitch & Igor Krutogolov & Mitch. Projekt jest efektem współpracy polskich muzyków z Igorem Krutogolovem z izraelskiego zespołu Kruzenshtern i Parohod.

Drugą propozycją na ten wieczór jest koncert fortepianowy kanadyjskiego pianisty Matta Herskovitza, który wystąpi na dużej scenie Teatru Żydowskiego z programem „Jerusalem Trilogy”.

[nggallery id=13]

Jak co roku na publiczność festiwalową czekają atrakcje Nocy Klezmerów. W sobotę o 19:00 na placu Grzybowskim zagrają Nigel Kennedy i zespół Kroke.

W niedzielę organizatorzy festiwalu zapraszają na uroczysty koncert finałowy: na ulicy Próżnej o 19:00 będzie można zobaczyć przedstawienie muzyczne „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja.

W sobotę i niedzielę, jak co roku, można będzie potargować się na „Jarmarku na Próżnej”, potańczyć razem z Michałem Pirógiem i pouczyć się piosenek żydowskich na warsztatach muzycznych.

Na uwagę z całą pewnością zasługuje przegląd filmów dokumentalnych „Żydzi Polscy” w kinie Iluzjon, organizowany we współpracy z Filmoteką Narodową, a także czytanie performatywne książki Aliny Margolis-Edelman „Ala z Elementarza” w reżyserii Agnieszki Glińskiej (w sobotę, o 18:30 w Klubie Mamele) oraz przedstawienie „Przylgnięcie” w Laboratorium Dramatu (w sobotę o 19:00 na Olesińskiej).

foto: Joanna Kulik-Paliwoda, Sebastian Szulfer

Scroll to Top
Scroll to Top