AkzoNobel Obraz Operacja Stra Nocna 8211 kolejnej etapy najwi kszej konserwacji w historii tego obrazu

Operacja „Straż Nocna” – kolejnej etapy największej konserwacji w historii tego obrazu!

Innowacyjne badania naukowe nad kolorem, światłem i farbą stanowią kluczowy element kolejnego etapu współpracy AkzoNobel z Rijksmuseum w Amsterdamie w ramach współpracy w projekcie Operacja „Straż Nocna”.

Arcydzieło Rembrandta przechodzi największą i najbardziej innowacyjną konserwację w swojej historii, a obaj partnerzy łączą wiedzę i doświadczenie, aby odrestaurować to dzieło. AkzoNobel i Rijksmuseum wspólnie zidentyfikowali trzy kluczowe obszary, na których będą koncentrować się w kolejnych etapach współpracy.

Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z Rijksmuseum – mówi Klaas Kruithof, Dyrektor ds. Technologii w AkzoNobel. – Poprzez połączenie starego z nowym możemy myśleć inaczej, działać inaczej i wykorzystywać naszą innowacyjną wiedzę, aby wprowadzać konserwację obrazów na nowe tory możliwości.

Robert van Langh, Dyrektor ds. Konserwacji i Nauk w Rijksmuseum, dodaje – Od początku wiedzieliśmy, że współpraca z AkzoNobel przy Operacji „Straż Nocna” jest doskonałym pomysłem. Teraz zaczynamy zastanawiać się nad dalszymi możliwościami od strony naukowej, biorąc pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Mamy wspólne obszary, to kolor i żywotność farby, i jesteśmy przekonani, że rozwiązania nad którymi będziemy pracować, pomogą nadać Straży nocnej nową odsłonę.

W ramach partnerstwa naukowcy obu stron planują w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzenie następujących prac:

  • Odtworzenie impastów Rembrandta, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób stworzył swoje unikalne receptury malarskie – dokładna receptura nadal pozostaje tajemnicą (impast to proces lub technika nakładania farby grubą, wypukłą warstwą, która tworzy niemal trójwymiarowy obraz).

  • Zaprojektowanie własnej kalibracji kolorów w celu poprawy zdjęć i cyfryzacji obrazu. System zostanie również dostosowany do poszczególnych kolorów zastosowanych w Straży nocnej, która posiada specyficzną paletę ciemnych barw.

  • Poprawa ekspozycji Straży nocnej , uwzględniając wpływ oświetlenia i warunków panujących w najbliższym otoczeniu na percepcję kolorów, poprzez zastosowanie najnowszych technologii wirtualnego wyświetlania kolorów AkzoNobel.

Odtwarzanie impastów Rembrandta

Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób Rembrandt stworzył swoje słynne impasty i skoncentrujemy się na zbadaniu związku między reologią a praktycznym sposobem nakładania farby (reologia to nauka zajmująca się płynięciem materiałów, przede wszystkim w stanie ciekłym, ale także jako miękkie ciała stałe). Wybrane do badania zostaną trzy różne farby pigmentowane wykorzystane przez Rembrandta do impastów w jego pracach.

Projektowanie niestandardowej kalibracji kolorów

Kalibracja kolorów jest głównym tematem drugiego projektu, którego celem jest przezwyciężenie powszechnego problemu z ciemnymi obszarami na zdjęciach Straży nocnej i innych XVII-wiecznych obrazów holenderskich. Na zdjęciach w katalogach muzealnych i innych publikacjach ciemne obszary w dziełach sztuki są zazwyczaj rozjaśniane, co źle oddaje rzeczywisty wygląd obrazów. Intencją jest zaprojektowanie indywidualnie dostosowanej karty kolorów do fotografowania XVII-wiecznych obrazów holenderskich.

Poprawa wrażeń wizualnych

W tym projekcie wykorzystane zostanie doświadczenie firmy AkzoNobel w zakresie kolorystyki i odbicia światła. Farba na Straży nocnej postarzała się, przez co wiele szczegółów jest trudnych do ustalenia. W celu poprawy wrażeń wizualnych planowane jest przeanalizowanie danych hiperspektralnych i spektroradiometrycznych oraz wykorzystanie symulacji opartych na zjawiskach fizycznych do zaproponowania zmian w oświetleniu miejscowym, które mogłyby zostać wykorzystane do poprawy widoczności obrazu.

Jest to dla nas niesamowita okazja do wykorzystania naszej wiedzy o kolorach w historycznym projekcie – wyjaśnia Eric Kirchner, główny naukowiec ds. koloru w AkzoNobel. – Straż nocna to obraz ważny nie tylko w kulturze holenderskiej, ale w całej historii sztuki. Dla AkzoNobel to ważny obszar i dlatego nie dziwi nasze zaangażowanie w ten projekt.

Operacja „Straż Nocna” wykorzystuje szereg przełomowych narzędzi i technik w celu przeprowadzenia dokładnych badań i konserwacji słynnego obrazu Rembrandta, który został zamknięty w specjalnej szklanej komorze w lipcu 2019 roku.

Operację „Straż Nocna” można obejrzeć na żywo odwiedzając stronę rijksmuseum.nl/nightwatch

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link