Olejek hyzopowy

Roślina biblijna tak można powiedzieć o hyzopie, który wielokrotnie wspominany jest na stronach Biblii, jako substancja oczyszczająca i obmywająca z grzechów. Wspomina o nim między innymi Księga Psalmów: „Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję!”¹

Nazwa hyzopu lekarskiego wywodzi się najprawdopodobniej od arabskiego słowa azzof lub hebrajskiego ezob, co oznacza „święte ziele”. Od lat stosowany jako przyprawa kuchenna oraz dodatek do wódek i likierów, uważany był za bardzo silny lek w chorobach żołądka i dróg oddechowych. Warto zauważyć, iż Awicenna, średniowieczny lekarz, filozof i uczony uznał hyzop za środek leczący między innymi nowotwory skóry, śledziony i macicy.

Hyzop lekarski jest nie tylko rośliną leczniczą i ozdobną, chętnie uprawianą na balkonach lub w przydomowych ogródkach, ale również niezwykle miododajną. Występuje przede wszystkim w środkowej Azji i południowej Europie, a także w Polsce, gdzie przez medycynę ludową nazwany został „józefkiem”.

W aromaterapii stosuje się olejek hyzopowy do masaży, kąpieli, kompresów oraz inhalacji. Otrzymywany jest przez destylację z parą wodną całej rośliny hyzopu lekarskiego. Substancja ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. Reguluje ciśnienie i krążenie krwi, łagodzi napięcia nerwowe, pobudza umysł i wzmacnia odporność organizmu. Polecany jest zatem przy napięciach nerwowych, ociężałości umysłowej, reumatyzmie, przeziębieniu, grypie, zaburzeniach ciśnienia krwi, problemach gastrycznych, nieregularnej menstruacji, stłuczeniach i ranach. Olejek posiada łagodny, świeży, ziołowy zapach.

Receptury z użyciem olejku hyzopowego Dr Beta®:

Napięcie nerwowe i nadciśnienie
Olejek hyzopowy 2 krople
Olejek lawendowy 3 krople
Olejek melisowy 3 krople
Olejek slangowy 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.

Siniaki, pękające naczynia krwionośne
Olejek hyzopowy 2 krople
Olejek cytrynowy 2 krople
Stosować do kompresów dwa razy dziennie. Watę, gazę bądź ręcznik należy nasączyć roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie (olejki wlewamy do 50 ml ciepłej wody). Tak przygotowany kompres przykłada się w odpowiednim miejscu na skórze i trzyma do dwóch godzin. Kompres warto okryć folią lub szalem w celu utrzymania temperatury.

DR BETA

Przypisy:
¹ Księga Psalmów (Ps. 51,9), Biblia Tysiąclecia, Pallotinum Poznań 2000
UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
Buteleczka 9 ÷ 10 ml z ciemnego szkła z kroplomierzem.
www.drbeta.pl
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

Scroll to Top
Scroll to Top