Obrazki z nebraski 1 Obrazki z Nebraski obrazki z PRL u

Obrazki z Nebraski, obrazki z PRL-u

Trela Obrazki z Nebraski obrazki z PRL uFani polskiego współczesnego kina na pewno doskonale pamiętają głośne filmy Marcina WronyMoja krew” czy „Chrzest”. Mało kto wie, że współautorką scenariuszy do obu obrazów jest aktorka i piosenkarka Grażyna Trela, znana również jako Graża T.

27 września w księgarniach pojawi się jej autobiograficzna książka „Obrazki z Nebraski”, w której autorka wraca pamięcią do czasów swego dzieciństwa. Nie jest to jej debiut literacki – w 1997 roku Grażyna Trela wydała zbiór opowiadań „Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna”.

Obrazki z Nebraski to opowieść o dzieciakach dorastających w PRL-u końca lat sześćdziesiątych, które jak najszybciej chciały zostać nastolatkami. Ale świat wcale nie stawał się przez to prostszy, a „kosmos”, w którym żyły – bardziej zrozumiały. Historia zamyka się w jednym roku kalendarzowym – 1969, w którym Amerykanie polecieli na Księżyc, żeby zrobić tam pierwszy krok. To opowieść o miasteczku i jego mieszkańcach – Rysiu, który „pokazywał”, jego siostrze Renacie, która chciała wyjść za Włocha, o Julce, której wujek wpychał język w usta, i Pawle, który wierzył, że stanie się normalny, gdy potrąci go samochód…

Grażyna Trela (ur. 1958) – wielokrotnie nagradzana scenarzystka i reżyser. Współautorka scenariuszy do filmów „Moja krew”, i nagrodzonego Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni (2010) „Chrztu”. Autorka sztuki teatralnej „Żyleta” wyróżnionej na Festiwalu Nowej Dramaturgii (2006). Nagrodzona za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Mons (Belgia) 2011. Jako pisarka zadebiutowała zbiorem opowiadań „Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna” (1997).

Obrazki z nebraski Obrazki z Nebraski obrazki z PRL u

Grażyna Trela Obrazki z Nebraski
Wydawnictwo: Prószyński Media
Kategoria: Literatura polska, Data wydania: 27.09.2011, Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 280, Cena detaliczna: 27,00 zł, Cena Wydawnictwa: 20,00 zł

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link