kupując zmywarkę

O czym warto pamiętać, kupując zmywarkę

Zmywarka do naczyń to już od dawna jeden ze standardowych elementów wyposażenia kuchni, choć nie zawsze jest ją gdzie w małej kuchni postawić. Kto decyduje się na zakup swojej pierwszej zmywarki, powinien uwzględnić kilka istotnych parametrów, które zdecydują o tym, jak bardzo będzie przydatna i efektywna.

Wolnostojące i do zabudowy, małe i duże

Zmywarki dzielą się przede wszystkim na wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Te pierwsze są łatwiejsze w naprawie – nie trzeba zdejmować blatu, by dostać się do maszyny. Te drugie z kolei prezentują się nieco lepiej w ciągu szafek stojących i kuchenki. Najczęściej spotkać można zmywarki o szerokości 45 i 60 cm. Ma to oczywiście wpływ na pojemność maszyny. Ponieważ każde zmywanie to koszt zużytej energii elektrycznej, wody oraz tabletki, lepiej jest mieć zmywarkę, którą wystarczy uruchomić raz dziennie. Z drugiej strony – np. bezdzietne, mało towarzyskie małżeństwo nie ma tak dużo do zmywania, by konieczna była większa, pojemniejsza maszyna.

Klasy opisujące jakość zmywarek

Biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej w Polsce, koniecznie należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną zmywarki, wyrażoną literą od A do G. Najbardziej ekonomiczne zmywarki to oczywiście klasa A, najlepiej z plusem lub nawet kilkoma. Klasa G oznacza pożeracza prądu.

Literami od A (najlepsza) do G (najgorsza) oznacza się także klasę zmywania. Chodzi tu o skuteczność czyszczenia bardzo zabrudzonych naczyń. Jeśli liczymy się z tym, że będziemy wkładać do zmywarki naczynia z zaschniętymi resztkami jedzenia i płynów, nie namoczywszy ani nie opłukawszy ich uprzednio, lepiej zdecydować się na klasę A. Te same litery i w tej samej kolejności oznaczają również klasę suszenia. Zmywarka z klasą suszenia A pozwoli schować naczynia od razu po wyjęciu. Być może jednak będzie miała wbudowany wentylator, wymuszający obieg ciepłego powietrza. To zwiększy nieco zużycie prądu.

Pamiętajmy też o poziomie hałasu. Jeśli nasz tryb życia sprawia, że zmywarka będzie choćby od czasu do czasu pracowała nocą, a mogłoby to przeszkadzać domownikom lub sąsiadom, szukajmy maszyny pracującej cicho, najlepiej wyposażonej także w specjalny, cichy tryb pracy. W poszukiwaniach może pomóc ranking zmywarek, dostępny na stronie https://rankingmania.pl/zmywarki/.

Co powinna mieć i umieć zmywarka?

Na pewno przyda się program opóźnionego startu, czyli programator. Zmywarkę można dzięki niemu zaprogramować tak, by np. umyte naczynia czekały na nas, gdy wracamy z pracy. Pozwoli to wyjąć je od razu i uniknąć przykrego zapachu powstającego niekiedy, gdy pozostawimy zmywarkę pełną na dłużej. Na pewno przydadzą się strefy dla naczyń mocno i słabo zabrudzonych oraz czujnik wielkości załadunku, który dostosuje ilość wody i czas zmywania do załadowanej porcji naczyń. Przydadzą się też takie funkcje jak połowa wkładu, mycie wstępne, program szybki i delikatny, do szkła, a także wyparzanie.

Konieczne są oczywiście zabezpieczenia przed zalaniem kuchni. Może to być elektrozawór, a także blokada drzwi oraz czujnik otwarcia.

 

Scroll to Top
Scroll to Top