Nowy Rok po japońsku

Dla większości Japończyków nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego życia. Dlatego też do Sylwestra starają się uporać ze wszystkimi bieżącymi sprawami, pozałatwiać zaległości, uważając, by stare problemu nie przeniosły się na Nowy Rok.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

figurka Darumy, foto:arch

Nieodłącznym elementem okresu noworocznego są również generalne porządki zwane Susuharai. Sprzątanie obejmuje zresztą nie tylko własne mieszkanie, ale i miejsca pracy. Niepotrzebne rzeczy często są po prostu… palone. Swoje domy Japończycy przystrajają różnymi ozdobami, z których najbardziej popularne to trzy ostro przycięte bambusy, związane słomą ryżową i przyozdobione gałązkami sosny (Kodomatsu). Ustawia się je po obu stronach wejścia do domu, co – jak wierzą Japończycy – ma chronić dom przed wtargnięciem zła oraz shimenawa – wykonana ze słomy ryżowej, lin i skręconego w specyficzny sposób papieru. Zawiesza się ją nad wejściem do domostwa, a i ona również chroni dom przed złem.

Kolejnym obyczajem, który – co ciekawe – powoli dociera i do nas jest zwyczaj palenia figurek Darumy. Ślepe figurki Darumy nabywa się w Nowy Rok i domalowuje im się jedno oko, prosząc tym samym o spełnienie prośby. Dzień przed Shogatsu, czyli Nowym Rokiem, domalowuje im się drugie oko – jeśli spełniły prośbę, lub pali – jeśli nie wywiązały się z zadania.

Z okazji Nowego Roku wysyłane są również okolicznościowe karty z pozdrowieniami i życzeniami, których głównym motywem dekoracyjnym jest zodiakalne zwierzę. Jeśli chodzi o tradycyjne noworoczne potrawy to są nimi ryżowe ciasteczka, zupy, suszone śliwy daktylowe, orzeszki, nasiona sosny, czarna fasola, ryby, mięczaki i Toso – specjalny rodzaj sake, który podobno zapewnia długowieczność.
Wieczór noworoczny Japończycy spędzają w gronie rodzinnym, oczekując bicia sto osiem uderzeń świątynnych dzwonów.
1 stycznia Japończycy udają się do świątyń – buddyjskich i shinto. Modlą się o pomyślne zbiory oraz opiekę nad domem i rodziną w nadchodzącym roku, składają sobie życzenia. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty w postaci… pieniędzy.
Okres Nowego Roku to również czas zabawy, nie tylko w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale i zabawy sportowej (np. w badmingtona), czy też relaksu, jaki zapewnia… puszczanie latawców.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top