Niski hematokryt w ciąży – co to oznacza?

Hematokryt jest jednym z elementów, które ocenia się w podstawowym badaniu krwi, jakim jest morfologia krwi obwodowej. Dzięki hematokrytowi oceniana jest gęstość krwi. Dlatego określa on procent krwi, jaki stanowią erytrocyty – czerwone krwinki.

Czym jest hematokryt?

Hematokryt to badanie umożliwiające ocenę stanu oraz funkcjonowanie organizmu. Ważne jest również, aby badanie poziomu hematokrytu odbywało się wcześnie rano, najlepiej pomiędzy godziną 7:00 a 9:00. Przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz pić. Normy hematokrytu mogą różnić się w zależności od płci oraz wieku pacjenta. Wysoki poziom hematokrytu występować może przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Jednak również zbyt niski poziom hematokrytu oznacza zaburzenia, na przykład:

  • anemię,

  • niedobór żelaza,

  • zaburzenia szpiku kostnego

  • krwawienie z układu pokarmowego.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania, zwłaszcza w morfologię krwi. Wskazaniem do wykonania tego typu badań mogą być na przykład bolesne miesiączki, bladość skóry, wypadanie włosów, rozdwojone paznokcie, uderzenia gorąca, senność, problemy z cerą czy kołatanie serca. Po uzyskaniu wyników warto przeanalizować je z lekarzem, aby w przypadku wystąpienia nieprawidłowości podjąć odpowiednie działania oraz zastosować leczenie.

Hematokryt w ciąży

Ocena hematokrytu możliwa jest na podstawie pozostałych parametrów morfologii krwi. Dlatego w sytuacji, kiedy krew jest zagęszczona oraz występuje w niej duża liczba erytrocytów, wówczas hematokryt wzrasta. Natomiast wartość hematokrytu maleje w sytuacji kiedy krew jest rzadka oraz posiada niską zawartość elementów morfologicznych, a w szczególności czerwonych krwinek. Najczęściej podwyższony hematokryt występuje w stanie odwodnienia organizmu, jednak przyczyną wysokiego hematokrytu mogą być również nadkrwistości pierwotne, choroby rozrostowe prowadzące do nadprodukcji czerwonych krwinek. Jednak do wzrostu hematokrytu może dochodzić także w przewlekłych chorobach serca, obfitych biegunkach, wymiotach, a także nowotworów nerek.

Dlatego badanie poziomu hematokrytu jest niezbędne w ciąży. Zwiększony hematokryt w ciąży może wiązać się ze zmniejszeniem objętości osocza. Z kolei niska wartość hematokrytu w ciąży może świadczyć o przewodnieniu organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że spadek hematokrytów w okresie ciąży to zjawisko normalne oraz świadczy o dobrej adaptacji układu krążenia kobiety do wymagań płodu. Natomiast w sytuacji, kiedy obok niskiego hematokrytu występuje niski poziom hemoglobiny oraz zbyt mała ilość erytrocytów, wówczas mamy do czynienia z niedokrwistością. W niektórych sytuacjach obniżonych hematokryt wynika z utraty krwi, na przykład krwawienia z dróg rodnych.

Niedokrwistość ciężarnych – niski hematokryt

W okresie ciąży zwiększa się objętość osocza i krwinek czerwonych. Powoduje to rozrzedzenie krwi. Wówczas hematokryt zmniejsza się w stosunku do jego wartości sprzed ciąży. Może obniżyć się nawet od 34% do 35%. Jednak anemia u ciężarnych kobiet to nie tylko obniżona wartość hematokrytu, lecz także mniejsza liczba erytrocytów oraz niższy poziom hemoglobiny. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę oraz wzbogacenie diety o żelazo i kwas foliowy. W takiej sytuacji powszechnie stosuje się suplementację żelaza, a także wzbogaca dietę o produkty bogate w ten składnik.

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top