Niedobór wapnia w organizmie

Niedobór wapnia w organizmie

Wapń to główny składnik mineralny obecny w organizmie człowieka, który jest podstawowym materiałem budulcowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aż 99% tego pierwiastka znajduje się w kościach i zębach. Pozostała ilość występuje w tkankach miękkich i w płynach ustrojowych. Zarówno niedobór jak i nadmiar wapnia ma zły wpływ na organizm ludzki.

Rola jaką pełni wapń

  1. bierze udział w budowie kości i zębów,
  2. w krzepnięciu krwi,
  3. działaniu niektórych enzymów,
  4. budowie hormonów,
  5. skurczu i rozkurczu mięśni,
  6. przyczynia się do prawidłowego działania układu nerwowego i serca,
  7. zapobiega wystąpieniu nadciśnienia.

Aby wapń był prawidłowo wchłaniany i wykorzystywany potrzeba również odpowiedniej ilości witaminy D, oraz zachowania w diecie odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu.

Właściwy poziom wapnia oznacza mocne kości, mocne, zdrowe zęby, sprawne mięśnie, zdrowe nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój, szybkie gojenie się ran, prawidłową krzepliwość krwi.

Objawy niedoboru

Nawet niewielki niedobór wapnia objawia się występowaniem wielu przykrych dolegliwości. W początkowym okresie są to: skurcze mięśni, bóle w stawach, mrowienie i drętwienie kończyn, zwolnienie tętna. Później mogą pojawiać się ubytki w uzębieniu, zaburzenia snu, czasami krwotoki. Bardzo duży niedobór może nawet utrudnić chodzenie. Mogą wystąpić też stany lękowe, częste złamania kości, a u dzieci zaburzenia wzrostu i utrata zębów.

Dlaczego czasami brakuje wapnia w organizmie?

Znanych jest kilka powodów, które powodują, że poziom wapnia w surowicy krwi jest niższy. Do takiej sytuacji może dojść przy:

  • zaburzeniach syntezy hormonu przytarczyc,
  • niedoborze witaminy D,
  • niedoborze magnezu,
  • upośledzeniu wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego,
  • nadmiernym odkładaniu wapnia w tkankach,
  • nadmiernym wydalaniu wapnia z moczem.

Zmniejszona ilość wapnia w organizmie może być spowodowana nieprawidłową dietą ubogą w pokarmy zawierające wapń, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek, jak: ciąża, karmienie piersią, czy okres wzmożonego wzrostu. Spożywanie dużych ilości kawy i herbaty ma także wpływ na ilość pierwiastka w organizmie.

Co należy jeść, aby uzupełnić braki wapnia?

  • mleko i produkty mleczne,
  • warzywa zielone,
  • rośliny strączkowe, jak np. fasola,
  • sardynki,
  • orzechy,
  • nasiona sezamu.

Inne sposoby na uzupełnienie braków

Kiedy stosowanie odpowiedniej diety bogatej w wapń nie przynosi spodziewanych rezultatów pozostaje jedynie wspomaganie organizmu suplementami diety. Godnymi polecenia są tabletki z wapniem OsteoDiag, które uzupełniają codzienną dietę w wapń, oraz w witaminy D3, oraz B6.

Wapń pomaga utrzymać prawidłowy stan kości, witamina B6 wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a witamina D3 pełni ważną rolę w przyswajaniu wapnia i fosforu w jelicie cienkim.

Produkt jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe. Zalecana dawka to 1- 2 tabletki dziennie. Kobiety w ciąży, oraz karmiące przed zastosowaniem powinny zasięgnąć porady lekarza.

Źródło: Diagnosis.pl

Scroll to Top
Scroll to Top