Neutralny ślad węglowy. Ideał zrównoważonej mody do którego dążą marki na całym świecie

Redukcja śladu węglowego to hasło, które w następnych latach będzie towarzyszyć nam coraz częściej. O konieczności wprowadzania ambitnych celów klimatycznych apeluje Unia Europejska, a potentat technologiczny Apple zaprezentował pierwsze produkty neutralne węglowo. W tyle nie może pozostawać moda – uznawana przez ekspertów jako jedna z dziedzin gospodarki, która najbardziej wpływa na postępujące zmiany klimatyczne.

Czy wyprodukowane ubranie może osiągnąć status neutralnego węglowo?

Neutralność węglowa oznacza w skrócie równowagę pomiędzy wyemitowanym CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla. Ma na celu zmniejszenie zakresu zanieczyszczenia środowiska, w szczególności ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.  Zgodnie z raportem przygotowanym przez organizację non-profit Stand.earth, czołowi producenci odzieży od czasów pandemii ponownie zwiększają emisję dwutlenku węgla. Pomimo odmieniania hasła zrównoważona moda przez wszystkie przypadki, zwiększenie świadomości nie pociąga za sobą konkretnych zmian w działaniach producentów. Są jednak marki, które działają inaczej. Jednym z produktów z metką Made in Poland, posiadający status neutralnego węglowo, jest T-shirt polskiej marki Monika Kamińska.

Klasyczny, prosty T-shirt z dekoltem w kształcie litery V to prawdziwa perełka na polskim rynku zrównoważonej mody. To produkt dla którego w 100% zneutralizowano ślad węglowy na każdym etapie cyklu życia T-shirtu. Posiada on certyfikat  Carbon Neutral Certified – niezwykle restrykcyjnie przyznawany tytuł dla marek i organizacji, które w transparentny sposób wykazały neutralność emisyjną.

Greenwashing, czyli zielone kłamstwo. Jak nie dać się nabrać na proekologiczne hasła kupując ubrania?

Obok neutralności węglowej, niezwykle ważnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na materiał, z którego powstało ubranie i wybieranie tych naturalnych, takich jak bawełna, len czy wełna. Przy czytaniu metki należy zachować szczególną ostrożność. Nawet najbardziej naturalne materiały mogą znacząco różnić się jakością czy sposobem wytworzenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem w poszukiwaniu prawdziwie zrównoważonych ubrań pozostaje zwrócenie uwagi na certyfikaty materiałów. Najczęściej spotykanymi w branży modowej są: GOTS, czyli Global Organic Textile Standard, Woolmark, Oeko-Tex czy Lenzing. 

Polska marka modowa Monika Kamińska wszystkie działania produkcyjne skupia wokół zrównoważonej mody. 99% produkcji powstało z materiałów naturalnych, takich jak wełna, bawełna, len czy jedwab oraz sztucznych, jak wiskoza, cupro czy lyocell. Zaledwie 1% kolekcji to materiały syntetyczne, używane wyłącznie tam, gdzie jest to konieczne. Wśród certyfikatów, które znajdziemy w kolekcjach marki Monika Kamińska znajdziemy The Woolmark Company, GOTS, ZQRX, Better Coton Initiative, Sustainable Tracable Wool, NM Wool – Non Mulesed Wool, Assosaciazione Tessile e Salute.

Scroll to Top
Scroll to Top