na modę

Jak neo noir wpływa na modę

W ramach POP! Festiwalu, który rusza 7 listopada w warszawskim Kinie Iluzjon, odbędzie się dyskusja o tym jak literatura kryminalna rzuciła cień na modę i styl ubierania się pokoleń. Marta Mizuro, krytyczka literacka, będzie drążyć dlaczego femme fatale nosi powłóczyste suknie? Dlaczego jeśli twardziel, to tylko w trenchu? Kto ubierał Bogarta? I wreszcie dlaczego moda noir jest popularna do dziś. Spotkanie rozpocznie się w piątek, 7 listopada, o godzinie 20:00 w sali Mała Czarna.

Podczas panelu prowadzonego przez Martę Mizuro padnie pytanie o modę w książkowym kryminale. Rozmowa będzie się toczyć wokół tego, czyj strój stał się synonimem uniformu detektywa, a czyj oficera śledczego, dlaczego femmes fatales noszą obcisłe stroje i długie rękawiczki, a strój jako taki może pomóc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Zostaną przywołane najbardziej modne postaci z kryminałów: od Holmesa do Salander. Zapytamy, co najmocniej oddziałuje na wizerunek postaci i jakie modowe stereotypy pokutują w obrazie ściganego i ścigającego. Wreszcie spróbujemy stwierdzić, jak to wszystko się ma do polskiego kryminału. – mówi Marta Mizuro

POP! Festiwal to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kulturze popularnej. Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy – mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

Tematem przewodnim będą mroczne historie z gatunku neo noir. W ramach festiwalu odbędą się pokazy klasycznych filmów tego nurtu i pop kulturowe dyskusje z nagradzanymi pisarzami kryminałów. Podczas festiwalu swoją inaugurację będzie miała także literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza.

Sobotni festiwalowy wieczór będzie bardzo emocjonujący dla pop kulturowych pisarzy – tego dnia zostaną ogłoszone nominacje do I Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, która zostanie przyznana w kwocie 40 000 zł za najlepszą powieść pop kulturową w Polsce. W skład jury nagrody wchodzą: Leszek Bugajski, Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Szymon Kloska, Damian Gajda i Bartek Paszylk. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.

Program festiwalu: http://dzikabanda.pl/?page=fest&arrt=pop-festiwal

plakat (1)

Scroll to Top
Scroll to Top