Shutterstock 1662206653 Naturalne vs chemiczne

Naturalne vs chemiczne

Kosmetyki naturalne to przede wszystkim naturalne składniki. To wiele roślin i minerałów, które sprawiają, że w przeciwieństwie do kosmetyków chemicznych, te naturalne są bezpieczne i delikatniejsze dla naszego ciała.

Studiując temat znajdziemy ogromną mnogość produktów, na bazie których powstają kosmetyki naturalne. Wybraliśmy parę najważniejszych i najpopularniejszych, by przedstawić je Wam w tym artykule.

 

Wyciągi z superowoców

 

W ostatnich latach wyciągi z owoców są szalenie popularnym składnikiem kosmetyków, zwłaszcza w kategorii pielęgnacji skóry. Najczęściej spotykanymi są ekstrakty z tych nazywanych superowocami jak borówka amerykańska, acai, granaty czy żurawina. Wszystkie powyższe są bogate w antyoksydanty i słyną z zatrzymywania procesów starzenia skóry.

 

Jednocześnie, rośnie popularność produktów opartych na wyciągach z warzyw. Znajomi z kuchni jak marchew, rzeżucha czy burak coraz częściej są składnikami kosmetyków. Są nie tylko bogate w antyoksydanty, ale mogą zawierać np. beta-karoten.

Skarby morza

 

Algi – to niekwestionowane skarby morza. Trudne warunki życia nie stanowią dla nich żadnych problemów ze względu na ich ogromną zdolność przystosowywania się, która jest skutkiem umiejętności gromadzenia niezbędnych składników odżywczych. Używane w kosmetykach algi wspomagają krążenie krwi, nawilżają i regulują pracę gruczołów łojowych. Zwiększają odporność skóry, działają przeciwzapalnie. Minerały i aminokwasy zawarte w algach mają podobny rozkład komórek jak w organizmie człowieka.

 

Z kolei białka glonów dostarczają energii komórkom skóry. Chlorofil znacząco przyczynia się do natlenienia skóry, ponieważ jest podobny do czerwonego pigmentu krwi (hemoglobiny). Te właściwości są wykorzystywane w produktach do pielęgnacji skóry suchej lub o zmniejszonej elastyczności.

Roślinna macierz

 

Komórki macierzyste nie mają najlepszej prasy, jednak warto docenić dobroczynne działanie tych pochodzenia roślinnego. Stosowanie produktów z nimi w składzie, może pomóc zachować młody wygląd skóry, zwalczając zmarszczki, chroniąc przed uszkodzeniami słonecznymi i zmniejszając stany zapalne.

 

Roślinne komórki macierzyste mają silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, pomagają chronić przed uszkodzeniami słonecznymi oraz zapobiegać zmarszczkom. Istnieją również dowody na to, że komórki macierzyste mogą promować produkcję nowego kolagenu.

 

Podobnie jak ludzkie komórki macierzyste, są niezróżnicowanymi komórkami, które mogą się dzielić, aby wytworzyć więcej komórek lub stać się komórkami specjalistycznymi. Źródła komórek macierzystych obejmują kwiaty, jabłka, żurawinę i inne źródła roślin.

 

A to tylko rąbek wachlarza składników używanych w naturalnych kosmetykach. Warto zainteresować się tematem, tak by potem rozumieć informacje na ulotkach i opakowaniach i móc wybrać produkty najlepiej dopasowane do potrzeb!

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link