Nakrycia głowy dla gentlemanów

Nakrycia głowy dla gentlemanów

Nakrycia głowy stanowią ponadczasowy element uzupełniający niemal każdy męski strój. W zależności od wybranego modelu mogą wyróżnić stonowaną stylizację i nadać jej ekstrawaganckiego charakteru. Wszystko zależy od wyobraźni i tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Nakryciem głowy można równie dobrze uzupełnić elegancki outfit, jak i sportowe wydanie. Poniżej przedstawiamy 4 uniwersalne propozycje, które powinien mieć w swojej szafie każdy mężczyzna dbający o styl. 

1. Słomkowy kapelusz jako ochrona przed słońcem

2. Czapka  z daszkiem nie tylko dla sportowców

3. Kaszkiet – to nie tylko czapka dla dojrzałych mężczyzn

4. Poznaj dwie propozycje zarezerwowane tylko na specjalne okazje

5. Co musisz wiedzieć o męskich nakryciach głowy?

6. Kiedy należy zdjąć kapelusz i inne nakrycie głowy?

7. Nakrycia głowy to wielofunkcyjne uzupełnienie stroju

Słomkowy kapelusz jako ochrona przed słońcem

Coraz bardziej upalne lata powodują, że więcej osób stara się ochronić skórę przed działaniem promieni UV. Jako uzupełnienie kremów z filtrem chętnie wykorzystywanym dodatkiem są lekkie, słomkowe kapelusze. Sprawdzą się zarówno podczas urlopu za granicą, jak i w codziennych, miejskich warunkach. Z powodzeniem zaprezentują się się świetnie jako uzupełnienie wakacyjnych strojów, polówek i lnianych koszul. Luźne sploty gwarantują przewiewność, a długa tradycja tych nakryć głowy powoduje, że dokonanie takiego zakupu to inwestycja na kilka lat. To wszystko za sprawą ponadczasowego kroju. Mnogość kolorów i zdobień (splot, wstążka) sprawiają, że każdy mężczyzna znajdzie odpowiednią dla siebie propozycję. Słomkowy kapelusz w jasnych barwach niezmiennie budzi skojarzenia z latem i słonecznymi dniami.

Czapka  z daszkiem nie tylko dla sportowców

Kolejny przykład to dobrze znana baseballówka, która jest również chętnie wybierana przez kobiety. Kiedyś była noszona głównie przez sportowców i entuzjastów hip-hopu. Obecnie jest z kolei preferowane przez mężczyzn niezależnie od wieku i gustów muzycznych. Co prawda nie pasuje w zestawieniu z elegancką koszulą i garniturem, ale w przypadku codziennych, casualowych stylizacji sprawdzi się świetnie. Występuje zarówno w jednokolorowych, jak i jednolitych wariantach. Wygięte i proste daszki pozwolą dobrać idealny model do indywidualnych preferencji. Wersja ocieplona pozwoli z kolei cieszyć się ulubionym kształtem także w chłodniejsze dni i niepogodę. Modele czapek z daszkiem docenią w deszczowe dni zwłaszcza mężczyźni noszący okulary.

Kaszkiet – to nie tylko czapka dla dojrzałych mężczyzn

Te nakrycia głowy nazywane są także angielkami. To częsty dodatek chętnie wybierany zwłaszcza jesienią i zimą. Uniwersalny krój i zainteresowanie modą vintage sprzyjają w wyborze kaszkietów przez wielu mężczyzn. Sprawdzą się zarówno jako uzupełnienie codziennego, niezobowiązującego stroju i jeansów, jak i do eleganckich marynarek i koszul. Modele tweedowe, lniane czy sztruksowe to tylko ułamek spośród dostępnych propozycji – długa historia w krajach anglosaskich doprowadziła do spopularyzowania tych modeli także w krajach poza Europą.

Przy wyborze należy wystrzegać się syntetycznych wykończeń -mogą bowiem skutkować poceniem się skóry na głowie.

Poznaj dwie propozycje zarezerwowane tylko na specjalne okazje

Niektóre wydarzenia w życiu mężczyzny obligują go do założenia fraku lub surdutu. Mowa o ślubach czy innych uroczystościach, które wymagają bardzo eleganckiego stroju. Uzupełnieniem takiej stylizacji będzie wówczas melonik lub KAPELUSZ CYLINDER ALBERT. Cylindry były znane już pod koniec XVIII wieku. Charakteryzowały się tym, że były wysokie i sztywne, a przy tym wykonane z drogiego atłasu. Wzloty i upadki tego nakrycia głowy doprowadziły do tego, że finalnie jest on używany na najbardziej ekskluzywnych wydarzeniach.

Co musisz wiedzieć o męskich nakryciach głowy?

W minionych stuleciach czapki dla mężczyzn były istotnym elementem stroju, który wskazywał na ich znajomość mody, a także odzwierciedlał status społeczny. Dziś zwyczaje są o wiele bardziej liberalne, jednak często popełnianym błędem jest np. niezdejmowanie nakrycia głowy w szczególnych okolicznościach. Nie zawsze bowiem jest to konieczne, dlatego aby uniknąć popełnienia faux pas – poniżej wyjaśniamy podstawowe zasady.

Po pierwsze – panowie mogą nosić nakrycia głowy w takich miejscach, jak:

– komunikacja miejska,

– poczta,

– lotnisko,

– winda,

– hotel,

– eventy na świeżym powietrzu.

Kiedy należy zdjąć kapelusz i inne nakrycie głowy?

Są jednak okoliczności, kiedy zdjęcie czapki jest konieczne. Mowa o przypadkach, kiedy mężczyzna wchodzi do pomieszczenia, np.:

– restauracji,

– kawiarni.

Powyższa reguła obowiązuje także podczas mijania pogrzebu, uczestniczenia w odsłuchiwaniu hymnu narodowego czy podczas mszy. Powitanie z kobietami także powinno odbywać się przy zdjęciu kapelusza.

Nakrycia głowy to wielofunkcyjne uzupełnienie stroju

Ochrona przed słońcem, deszczem, a może pragnienie podkreślenia charakteru stylizacji? Niezależnie od powodów, które wywołują chęć posiadania modnej czapki czy kapelusza – wszystko wskazuje na to, że mimo upływu lat i zmieniających się trendów powyższe kilka propozycji stanowią przykład uniwersalnych nakryć głowy, po które warto sięgnąć niezależnie od wieku i gustu mężczyzny.

Artykuł Partnera

Scroll to Top
Scroll to Top