kosmetyki

Najważniejsze składniki kosmetyków

Każdy używa co najmniej kilku kosmetyków do twarzy oraz ciała. Zawierają one wiele substancji o różnym działaniu. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, żeby podjąć dobrą decyzję o wyborze odpowiednich preparatów.

Składniki kosmetyków spełniają konkretne funkcje. Jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji jest bez wątpienia zwykła woda, która znajduje się w większości produktów. Aby nadawała się do zastosowania w takich preparatach, musi mieć odpowiednią czystość. W zasadzie można do tego celu wykorzystać wodę pitną, ale często jest ona poddawana wielu dodatkowym badaniom oraz oczyszczana, tak żeby zagwarantować brak jakichkolwiek niebezpiecznych związków chemicznych lub mikroorganizmów.

Kolejnym ważnym składnikiem są rozpuszczalniki. Ich zadanie to rozpuszczanie pozostałych substancji znajdujących się w preparacie. Najlepszym rozpuszczalnikiem pozostaje woda, jednak w tym celu wykorzystuje się także rożne oleje, ciekłe woski oraz inne związki chemiczne.

Bardzo ważnym składnikiem kosmetyków, który można znaleźć w wielu produktach, są także tak zwane substancje powierzchniowo czynne. Ich najważniejszym zadaniem jest usuwanie brudu i zanieczyszczeń. Substancje powierzchniowo czynne odrywają cząsteczki brudu od skóry oraz umożliwiają spłukanie ich przy pomocy wody.

Emolienty to składniki kosmetyków, które są stosowane w celu wygładzania i zmiękczania naskórka. Ten efekt jest osiągany, ponieważ emolienty tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną – film, który zapobiega utracie wody. Podobne działanie wykazują także hydrofilowe substancje nawilżające, które przyciągają wodę znajdującą się w otoczeniu i zatrzymują ją w naskórku. W zależności od rodzaju substancji, mogą pozostawać na powierzchni skóry lub też wnikać w warstwę rogową.

Do kosmetyków dodaje się także składniki stosowane w celu zapewnienia i utrzymania właściwej konsystencji produktu. Są to tak zwane humektanty, czyli substancje odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia kosmetyku i chroniące go przed wyschnięciem. Z kolei zagęstniki nadają kosmetykowi gęstą konsystencję, co ułatwia jego aplikację.

Bardzo ważnym składnikiem kosmetyków pozostają także konserwanty. Ich obecność ma bardzo duże znaczenie, ponieważ chronią preparat przed mikroorganizmami, które pochodzą z powietrza, ale także z powierzchni skóry. Do słoiczka z kremem każdego dnia trafia wiele różnych bakterii oraz grzybów o działaniu chorobotwórczym – dzięki konserwantom nie mogą się rozwijać i zakażać skóry. Zastosowanie takich substancji jest bardzo ważne przede wszystkim w kosmetykach, które mają cały czas kontakt ze skórą, np. w kremach.

Znajomość najważniejszych składników, które znajdują się w kosmetykach oraz ich działania, może okazać się bardzo pomocna przy wyborze najlepszych produktów. Dzięki takiej wiedzy uda się znaleźć preparaty, które będą nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla skóry. Na pewno nie jest to łatwe ponieważ w kosmetykach stosuje się bardzo wiele różnych związków chemicznych o różnym działaniu.

Więcej informacji na: http://ecosmee.pl/informacje/sklad-kosmetykow-ktore-skladniki-kosmetykow-sa-dla-nas-szkodliwe/

Podziel się wiadomością:

Polecamy również