Piękna, gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to marzenie każdej kobiety, jednak aby uzyskać zadowalający efekt, stosowanie wyłącznie drogeryjnych kosmetyków może okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto sięgnąć po szereg zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej, dzięki którym w widoczny i szybki sposób można poprawić wygląd swojej skóry. Które jednak zabiegi na twarz cieszą się największą popularnością wśród kobiet?
Mikrodermabrazja
Od wielu lat największą popularnością cieszy się nie bez przyczyny mikrodermabrazja, ponieważ dzięki temu zabiegowi można w bardzo prosty oraz szybki sposób dogłębnie oczyścić skórę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W gabinetach kosmetycznych można w zasadzie wyróżnić dwa rodzaje mikrodermabrazji, a mianowicie mikrodermabrazję korundową oraz diamentową, jednak największą popularnością cieszy się właśnie ta druga. Na czym jednak polega ten zabieg? Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg ścierania naskórka przy pomocy urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę diamentową. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do mechanicznego usunięcia zewnętrznych warstw naskórka, co doprowadza w efekcie do tworzenia się nowych komórek, czyli znaczącej poprawy ogólnego wyglądu skóry. Jakich jeszcze efektów zabiegu można się spodziewać? Oprócz dogłębnego oczyszczenia skóry również rozjaśnienia przebarwień oraz spłycenia niewielkich zmarszczek. Aby jednak efekty zabiegu były jak najlepsze, warto zdecydować się na przeprowadzenie serii co najmniej kilku zabiegów w równych odstępach czasowych (co około 4 tygodnie).
Oksybrazja
Kolejnym dosyć popularnym zabiegiem na twarz jest oksybrazja nazywana również peelingiem tlenowo-wodnym. Czym jednak charakteryzuje się ten zabieg? Podobnie jak mikrodermabrazja zabieg ten pomaga dogłębnie oczyścić skórę, złuszczając w bezinwazyjny sposób naskórek. Warto przy tym podkreślić fakt, iż w odróżnieniu od mikrodermabrazji oraz oczyszczania manualnego oksybrazja nie doprowadza do pojawienia się podrażnień, dlatego też może być z powodzeniem wykonywana u kobiet, które mają zarówno normalną, jak i wrażliwą skórę. Sam zabieg oksybrazji wykonywany jest bezdotykowo i polega na wtłaczaniu w skórę pod ciśnieniem tlenu, dzięki czemu dochodzi do oderwania się od niej martwych komórek naskórka, które następnie zostają całkowicie usunięte. Skóra po zabiegu oksybrazji staje się dogłębnie nawilżona oraz gładka, natomiast pory ulegają znacznemu zwężeniu. Efekty zabiegu widoczne są niemal natychmiast, jednak aby przez długi czas utrzymały się na skórze, warto zabieg powtarzać raz na kilka tygodni (najlepiej raz na cztery tygodnie, czyli raz w miesiącu).
Peeling kawitacyjny
Kolejnym cieszącym się dosyć dużą popularnością zabiegiem jest peeling kawitacyjny, który polega na oczyszczaniu skóry przy pomocy ultradźwięków. Jakich jednak efektów zabiegu można się spodziewać? Dzięki temu zabiegowi możliwe jest bardzo dokładne złuszczenie naskórka z jego martwych komórek, zwiększenie nawilżenia skóry, dogłębne usunięcie sebum oraz poprawienie krążenia krwi. Czym jednak jest wspomniana kawitacja? W wielkim skrócie jest to zjawisko, które zachodzi w momencie, gdy na wilgotną skórę skieruje się fale ultradźwiękowe i polega ono na tworzeniu się mikroskopijnych pęcherzyków gazu, które doprowadzają do rozbicia martwych komórek naskórka. Peeling kawitacyjny sprawdza się idealnie jako preludium dla kolejnych zabiegów kosmetycznych, ponieważ w szybki i prosty sposób przygotowuje skórę na przyjęcie substancji aktywnych znajdujących się w kremach, serach oraz maseczkach. W wielu gabinetach kosmetycznych peeling kawitacyjny łączy się z innymi zabiegami takimi jak mikrodermabrazja, d’arsonvalizacja oraz sonoforeza. Z uwagi na fakt, iż peeling kawitacyjny nie powoduje żadnych podrażnień skóry, to może być z powodzeniem stosowany u posiadaczek cery normalnej, tłustej, mieszanej, suchej oraz wrażliwej.
Współautorem artykułu jest Instytut Kosmetologii Estetycznej i Modelowania Sylwetki Beauty Tower z Krakowa.