Kurtki trekkingowe Najpopularniejsze rodzaje kurtek trekkingowych

Najpopularniejsze rodzaje kurtek trekkingowych

Wyprawy do lasu lub w góry w żadnym wypadku nie powinny być uzależnione od pogody. Jeśli więc kompletujemy strój na wakacyjne wycieczki, powinniśmy brać pod uwagę możliwe zmiany warunków atmosferycznych.

O ile jesteśmy jednak w stanie kupić uniwersalne obuwie lub bieliznę, w przypadku kurtek trekkingowych sytuacja wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chcemy być przygotowani na absolutnie każdą okoliczność, musimy mieć w szafie kilka modele w kilku typach. O jakich rodzajach turystycznej odzieży wierzchniej mowa?

Kurtki przeciwdeszczowe

Na wyprawę w góry nie zabierzemy oczywiście parasola. Jego użycie z pewnością wzbudziłoby salwy śmiechu mijanych przez nas traperów, nie wspominając o tym, jak bardzo byłoby niewygodne. Wybierając się na wycieczkę, powinniśmy mieć na podorędziu nieprzemakalną kurtkę trekkingową. Dla doświadczonych wędrowców oczywistością jest, że musi być ona lekka, trwała i wykonana z miękkiego materiału. Bardzo ważny jest również jej krój, szczególnie w części obejmującej kaptur i kołnierz. Kurtka, która posiada szczelne zapięcie, stanowi również znakomitą ochronę przed wiatrem, który szczególnie doskwiera w górach.

Kurtki softshell

Głównym celem kurtki softshell jest zapewnienie użytkownikowi komfortu termicznego przy zachowaniu swobody ruchów. Jednocześnie tego typu część garderoby charakteryzuje się dobrą wentylacją i posiadaniem systemu odprowadzania wilgoci. Co ten zestaw cech oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że w kurtce trekkingowej softshell nie jest nigdy ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Jeśli dodamy do tego, że jest ona bardzo lekka i wykonana z przyjemnego w dotyku poliestru, z pewnością każdy turysta dojdzie do wniosku, że to jest właśnie to, czego mu trzeba!

Kurtki puchowe

Jeśli potrzebujemy dodatkowej ochrony przed zimnem, powinniśmy sięgnąć po kurtkę trekkingową z puchowym wnętrzem. Możemy używać jej samodzielnie, lub jako wzmocnienie bariery termicznej tworzonej przez opisany powyżej softshell. Większość modeli nadaje się również do użytku miejskiego – pozwala na to znajdujące się na bardzo wysokim poziomie wzornictwo. Współdziałanie membran MP i WP oraz kaczego puchu zapewni komfort w trakcie nawet najbardziej wymagających wypraw.

Najbardziej wytrawni turyści są przygotowani na wszystko. Jadąc na dłuższy czas w góry, biorą ze sobą kilka rodzajów kurtek trekkingowych. Ale nawet wtedy, gdy nasze wycieczki ograniczają się do jednego dnia weekendu, warto postawić na odzież wysokiej jakości. Zastanówmy się również, czy z powodu braków w garderobie nie rezygnujemy z okazji do pieszych rajdów. Jeśli tak, warto przeznaczyć na ten cel pewną kwotę. W końcu od tego zależy nasza forma i możliwość kontaktu z naturą!

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link