minHolder bransoletka ratująca życie

„Najcenniejsza bransoletka świata”

Mała, silikonowa opaska na rękę do tej pory była tylko ozdobnikiem, a teraz może uratować życie. Mowa o e-kartotece, elektronicznej bazie danych o pacjencie. Po wprowadzeniu ich do komputera lekarz ma wiedzę na temat grupy krwi, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków.

„Umożliwia jasny, czytelny i chronologiczny odczyt ważnych informacji nie tylko medycznych. Znajdziemy tam również dane kontaktowe do osób najbliższych poszkodowanego np. w wypadku drogowym.”wyjaśnia Bartłomiej Czernecki, Dyrektor Zarządzający Noidss Sp. Z o.o.

Informatyzacja służby zdrowia w naszym kraju to niekończąca się historia. Podejmowane są wciąż kolejne próby, ale bez wyraźnego efektu. Przykładem jest chociażby konsorcjum, które kilka miesięcy temu wygrało przetarg na stworzenie wirtualnej kartoteki pacjenta. Niestety nie było w stanie spełnić warunków.

„Staramy się zbudować w świadomości społecznej, że mając zawsze przy sobie podstawowe dane, niezależnie od tego, czy ktoś ukradnie nam portfel, czy nie znamy w danym kraju języka, czy wpadliśmy w śpiączkę będąc w Egipcie na wakacjach zwiększamy szanse na skuteczną pomoc medyczną w sytuacjach skrajnych.”podkreśla Czernecki.

Rozpoczęły się właśnie prace nad programem pilotażowym, który ma pokazać polskiej służbie zdrowia i obywatelom, jak działa to w praktyce.

Projekt Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 zakłada pomoc w wykorzystaniu przez Polskę prorozwojowych możliwości technologii cyfrowych celem poprawy jakości życia.

 

 

Scroll to Top
Scroll to Top