Atelier Lidii Kality

Możliwości rozwoju młodego projektanta – nagrody FDA 2015

Pula nagród w 7. edycji konkursu Fashion Designer Awards jest wyjątkowa bowiem główna nagroda finansowa to aż 20.000 zł, dodatkowo 3-tygodniowy staż w Mediolanie w atelier Mauro Gasperi, staże w atelier w Warszawie, stypendia w MSKPU i wyjazd na topowe targi tkanin. Projektantka Lidia Kalita, duet Bizuu oraz laureat 5. edycji – Serafin Andrzejak mówią jak wykorzystać tak olbrzymią szansę, którą daje konkurs i zdobyte w nim nagrody.

Zwycięzca 7. edycji Fashion Designer Awards otrzyma czek na 20.000 złotych od MSKPU, zaproszenie do Mediolanu na 3-tygodniowy staż u Mauro Gasperi, wyjazd na targi tkanin Tissu Premier do Lille we Francji z Partnerem strategicznym – firmą Whirlpool, która wprowadza na rynek pralki nowej generacji Supreme Care oraz 2,5 letnie stypendium w MSKPU. Za II i III miejsce jest roczne stypendium w MSKPU a wybrani finaliści otrzymają zaproszenia na staż do atelier Bizuu oraz Lidii Kality.

Jak widać pula nagród jest bardzo atrakcyjna. Serafin Andrzejak zwycięzca 5. edycji konkursu swoją wygraną tak wspomina:

Pierwszą rzeczą na jaką wydałem część nagrody finansowej były tkaniny, ale były to tylko drobne zakupy. Nie trudno się domyślić, że zdecydowanie większą część przeznaczyłem na podstawowe wyposażenie pracowni, którą i tak zostawiłem na kilka tygodni, kiedy wyruszyłem do Danii by podglądać pracę Anne Sofie Madsen i uczyć jak powinien funkcjonować projektant chcący pracować na swoje nazwisko. I oczywiście jeszcze dwudniowa przygoda na północy Francji. Targi tkanin w Lille, gdzie mogłem zobaczyć trendy w tkaninach na kolejne sezony i złapać kontakty z producentami tkanin”

A jak doradzają projektantki z jury FDA? Na czym skupić się będąc na stażu? W co zainwestować wygrane pieniądze?:

Jurorka FDA i Projektantka Lidia Kalita mówi:

Gdybym była poczatkującą projektantką i laureatką konkursu Fashion Designer Awards, skupiłabym się na stworzeniu jak najlepszej kolekcji z wysokojakościowych tkanin, kolekcję spektakularną, żeby zaistnieć w świecie mody. Starałbym się także zaprezentować na wszystkich możliwych targach mody, zwłaszcza międzynarodowych” a Na stażu u projektanta na pewno z pokorą podpatrywałabym pracę nie tylko samego artysty, ale całego zespołu, ucząc się konstrukcji, upinania, odpowiednich proporcji podczas przymiarek, czyli chłonęłabym cały proces powstawania kolekcji od pomysłu do realizacji.

Duet Bizuu czyli Zuzanna Wachowiak i Blanka Jordan bardzo szybko zdobyły polski rynek modowy. Na co one wydałyby wygrane pieniądze gdyby były u progu rozwoju modowego?

20.000 zł zainwestowałyby we własną markę- technologię, materiały i promocję.

A na stażu w atelier u zagranicznego projektanta:

Na pewno zwróciłybyśmy uwagę na sposób i organizację pracy takiego atelier. Jest to cenne doświadczenie, którego nie da się zdobyć na uczelni czy kursie. Taką wiedzę można w późniejszym okresie wykorzystać przy zarządzaniu własną marką. Umiejętne przełożenie pewnych sposoļow działania zagranicznego atelier na własne warunki pracy może w przyszłości zapewnić nam sukces” twierdzą projektantki duetu Bizuu.

Półfinaliści otrzymają: książki “Moda.podręcznik projektanta” wyd. Arkady i“YSL. Niegrzeczny chłopiec” wyd.Publicat oraz designerski szkicownik Boogie by Design .

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 10 lutego 2015 roku

więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

PARTNERZY: Whirlpool, Perwoll, Złote Tarasy, Avon, Wella Professionals, MSKPU, Agata Meble, H15 Boutique Hotel, Beller

MEDIA PATRONI : Viva Moda, Viva, Flesz, polki.pl, lula.pl, styl.fm, Vumag.pl, Plejada, MaleMen, Radio Kolor

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link