diety kobiet w ciąży

Mitologia diety kobiet w ciąży

Prawidłowo dobrane produkty spożywcze i znajomość zasad prawidłowego odżywiania w tym czasie to jedne z podstawowych rzeczy o jakie należy zadbać, gdyż mają one bardzo duży wpływ na to jaki ciąża będzie miała przebieg oraz czy maluch w brzuchu będzie zdrowy i będzie się poprawnie rozwijał. Jedzenie wszystkiego może okazać się złym pomysłem.

Dieta kobiet będących w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana, więc dobrym pomysłem jest zadbanie by produkty o dużej zawartości minerałów oraz witamin towarzyszyły przyszłej matce już na etapie planowania ciąży.

Co więc jednak wybrać? Jak odnaleźć się w gąszczu opinii i porad? Mity, które narosły wokół tego tematu skutecznie konfundują współczesne matki warto więc poświęcić temu chwilę uwagi i zapoznać się z tematem odżywiania dla kobiet w ciąży. Oto kilka z nich.

Niedobór jodu

Plotka głosi, że by wykluczyć niedobory jodu w trakcie trwania ciąży dobrym i prostym pomysłem jest spożywanie soli jodowanej. Jest to pierwiastek, który w naszym organizmie odpowiada za regulacje bazy hormonalnej tarczycy, a jego niewystarczająca ilość może skutkować negatywnie jeśli chodzi o rozbudowę układu nerwowego płodu, a także jest bardziej prawdopodobne, że z tego powodu dziecko szybciej przyjdzie na świat.

Kobiety w ciąży są zobligowane jednak w tym przypadku (sól jodowana faktycznie jest doskonałym źródłem wyżej wymienionego pierwiastka) by kontrolować jej spożycie. W momencie kiedy ilość tego produktu nie będzie zrównoważona, dziecko może doznać uszkodzenia nerek oraz diametralnie zwiększa się szansa wystąpienia u płodu nadciśnienia tętniczego. Poza tym sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie – skutkiem tego jest powiększenie i tak już nieprzyjemnych obrzęków występujących w okresie ciąży. Ile jednak powinno być go w diecie przyszłej matki? Opinie ekspertów są jednomyślne i wskazują, że 150 µg jodu dziennie przynosi najwięcej korzyści dla nautologicznego rozwoju dziecka.

Dobrą wiadomością dla przyszłych mam jest w tym przypadku fakt, iż poza solą jodowaną dobrym źródłem naturalnym tego mikroelementu są wszelkiego rodzaju sery, jajka, mleko oraz morskie ryby. Specjaliści odradzają jednak spożywanie w czasie ciąży dorszy, tuńczyków, ryb maślanych oraz okoni, gdyż w ich przypadku istnieje niebezpieczeństwo przedostania się do organizmu szkodliwych substancji.

Dieta wegetariańska

Sposób odżywiania wegetarian znacząco różni się o sposobu dostarczania właściwych substancji dla nienarodzonego dziecka i niektórzy twierdzą, że na czas noszenia w brzuchu potomka powinno się znowu zacząć jeść mięso. Kobieta w ciąży, która ponadto praktykuje tą filozofię jedzenia staje przed trudnym wyborem. Etyka podpowiada jej zasady, którymi się do teraz kierowała, jednak chce także by dziecko zdrowo się rozwijało.

Jest wyjście z tego impasu i to bardzo proste. Wegetarianki powinny przyjmować w tym czasie kwas DHA, jod, kwas foliowy, witaminę D w dawkach zapisywanych zwykle dla przyszłych mam jedzących mięso. Jedynym problemem jest tu żelazo, którego ilość, by poprawnie je uzupełnić, powinna być dodatkowo skonsultowana z lekarzem.

Przyszła mama wegetarianka powinna natomiast zdecydować się na pomoc w tym przypadku ze strony zarówno dietetyka jak i poddawać się regularnym badaniom laboratoryjnym oraz kontroli lekarskiej. Jak twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne, specyficzna dieta wegetarian nie stanowi przeszkody i z powodzeniem może spełniać główne punkty zapotrzebowania na witaminy i minerały organizmu zarówno matki jak i dziecka.

Kwas foliowy a wątróbka

Jeszcze nie tak dawno temu ludzie uważali, iż bogata w żelazo, witaminę A oraz kwas foliowy wątróbka jest dobra dla przyszłych mam, które powinny spożywać ja nawet codziennie. Jeśli chodzi o witaminę A, wystarczy zjeść codziennie dwie marchewki by w pełni zaspokoić potrzebę organizmu na jej dzienne spożycie. Kwas foliowy równie dobrze można by kupić w aptece.

Specjaliści są niemal zgodni i obecnie spożywanie codzienne wątróbki jest przez nich niewskazane. Winę za ten stan rzeczy ponosi właściwość tego narządu do metabolizowania toksyn. Wysokie stężenie substancji nieprzyjaznych dla organizmu jakie posiada wątroba zwierzęca jest niebezpieczne dla zdrowia zarówno przyszłej matki i jej nienarodzonego potomka. Poza tym przedawkowanie witaminy A jest równoznaczne z konsekwencjami niepoprawnego rozwoju płodu.

Materiał powstał we współpracy z ekspertami portalu blogoslawionystan.pl

Scroll to Top
Scroll to Top