Miód zbawieniem dla Twojej skóry!

Nie trzeba chyba wspominać, ze jest to jeden z najstarszych specyfików pomagających kobietom już od najdawniejszych czasów w zachowaniu urody. Dzisiaj, gdy istnieje trend powrotu do natury, spróbujmy domowymi sposobami zapewnić naszej skórze odrobinę tego luksusu, który dzięki zastosowaniu miodu miały Kleopatra czy Poppea.

Od czasów, gdy zaczęły powstawać pierwsze fabryki kosmetyków, miód stałsię popularnych składnikiem środków pielęgnacyjnych. Od tamtego czasu jego popularność rosła. Dzisiaj na rynku kosmetycznym jest dostępna spora
ilość produktów zawierających miód. Ale nie zapominajmy, że najbardziej efektywne jego działanie można uzyskać przy bezpośrednim zastosowaniu. Nie wspominamy, już o tym, że domowe metody utrzymania urody dzięki
środkom naturalnym, miedzy innymi miodowi, są dużo zdrowszą formą pielęgnacji dla naszej skóry i całego organizmu. Nie mówiąc już o zdecydowanie niższych kosztach związanych z wydatkami na pielęgnację.

Jak działa miód?
Jego skład jest obfity w cukry, kwasy tłuszczowe i sole mineralne. Nie tylko nawilża on skórę, ale w dodatku utrzymuje jej odpowiedni poziom wilgotności. Usuwa zmarszczki, ujędrnia skórę, a nawet odkaża ją przez swoje silne działanie antybakteryjne. Pomaga też złuszczać naskórek, a skórę z problemem rozszerzonych porów i złym ukrwieniem, zwyczajnie leczy. Nierzadko stosowany jest, jako składnik środków pielęgnacyjnych dla dzieci, ponieważ jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Przy systematycznym stosowaniu w pielęgnacji naszej skóry miodu, będziemy się cieszyć jej gładkością i zdrowa kondycją. Jeśli nie wiecie jak zastosować miód i w jak go łączyć z innymi składnikami, aby poznać jego zbawienne działanie, dajemy Wam kilka cennych podpowiedzi.

Miodowe pogotowie dla twarzy
Maseczka oczyszczająca z płatkami owsianymi i żółtkiem:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 1 łyżeczkę mąki owsianej lub drobniutko zmielonych płatków owsianych. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.
Taką maseczkę możesz stosować nawet kilka razy dziennie.

Maseczka zmiękczająco – oczyszczająca z gliceryną i żółtkiem:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 1 łyżeczkę gliceryny. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny i migdałów:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 łyżeczką soku ze świeżej cytryny. Dodaj 2 łyżeczki zmielonych migdałów. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją
letnią wodą.

Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny, migdałów i płatków owsianych:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 2 łyżeczkami zmielonych migdałów i 2 łyżeczkami zmielonych płatków owsianych. Dodaj sok ze świeżej cytryny w ilości zapewniającej powstanie rzadkiej papki. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją letnią wodą.

Maseczka wzmacniająca z żółtkiem:
Ubij mikserem lub zwykłą, domową trzepaczką 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym jajkiem. Dodaj 1 łyżeczkę
gliceryny i taką ilość mąki, która zapewni utworzenie konsystencji pasty. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż pastę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Maseczka nawilżająca z mlekiem lub śmietanką:
2 łyżki miodu wymieszaj z 2 łyżkami mleka lub gęstej, kremowej śmietanki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka wygładzająco – nawilżająca z jabłkiem:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 utartym jabłkiem, wcześniej umytym i obranym ze skórki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka ściągająco – wzmacniająca białkiem kurzym:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym białkiem. Dodaj 1 łyżkę pełnotłustego mleka. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 30 minutach. Potem opłucz chłodną woda i nałóż krem odpowiedni dla Twojego rodzaju cery.

Maseczka nawilżająca z twarożkiem i żółtkiem:
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 3 łyżeczki naturalnego twarożku homogenizowanego. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 30 minutach.

Maseczka nawilżająco – wzmacniająca z żółtkiem i śmietaną:
3 łyżki miodu wymieszaj z 2 żółtkami. Dodaj 2 łyżki śmietany. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Płyn odżywczo – oczyszczający z maślanką:
do 1 l naturalnej maślanki dodaj 1 łyżkę płynnego miodu i dobrze rozmieszaj. Posmaruj płynem oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Tonik zapobiegający powstawaniu wągrów z ogórkiem:
umyj dokładnie jeden średni ogórek i utrzyj go. Po utarciu zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 3 godziny. Po tym czasie dodaj do odcedzonego wywaru 1 łyżkę miodu i dokładnie wymieszaj. Przemywaj skórę twarzy i odczekaj do jej wyschnięcia. Potem przemyj letnią wodą.

Okład z miodu na spierzchnięte i popękane usta:
rozsmaruj gesty miód na ustach i pozostaw do wyschnięcia. Taki okład chroni delikatna skórę warg i przyspiesza gojenie już istniejących podrażnień.

Krem odżywczo – wygładzający i ujędrniający z oliwą z oliwek:
do 100 g miodu dodaj 100 g oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Krem stosuj codziennie na noc, na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy.

Miodowe pogotowie dla ciała
Okład nawilżająco – wygładzający dla skóry rąk i pięt: 3 łyżki miodu wymieszaj z 1 łyżką soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie i uzyskana papkę wcieraj w skórę szorstkich pięt i dłoni.
Emulsja nawilżająco – wygładzająca do rąk z rumiankiem i gliceryną: zaparz jedną saszetkę rumianku w szklance wody. Dodaj 2 łyżki miodu i 20 g gliceryny. Po ostygnięciu wcieraj płyn w skórę rąk lub mocz całe dłonie, każdą po 10 minut.
Kąpiel wzmacniająca z miodem: do nalanej w wannie wody o temperaturze 37°C dodaj 100 g miodu. W razie potrzeby rozpuść do w wodzie. Po kąpieli spłucz dokładnie ciało letnią woda. Kąpiel z miodem jest wskazana dla osób w stanie wyczerpania i po przebytej chorobie.
Kąpiel relaksacyjna, uelastyczniająca i odżywiająca skórę z solą i mlekiem: do nalanej w wannie wody o temperaturze 38°C dodaj 350 g soli i rozpuść ją. W naczyniu z 1 litrem ciepłego mleka rozpuść 350 g miodu. Płyn wlej do wanny. Lekko, ręką rozmieszaj. Czas trwania kąpieli max. 30 minut.
Kąpiel relaksacyjna z sosną, poprawiająca krążenie krwi, działająca moczopędnie i zmniejszająca bóle reumatyczne: ugotuj w naczyniu kilkanaście młodych pędów sosny w 3 litrach wody. Czas gotowania to 10 minut. Wlej wywar do wypełnionej do połowy wanny z wodą o temperaturze 37°C. Dodaj 200 g miodu. Lekko, ręką rozmieszaj. Czas trwania kąpieli max. 10- 20 minut.
Kąpiel odżywczo – wygładzająca z solą i śmietaną: do nalanej w wannie wody o temperaturze 37°C dodaj 1 kg miodu, 1 litra śmietany i 300 g soli. Rozmieszaj ręką. Czas trwania kąpieli max. 20 minut.
Mydło nawilżająco – wygładzające: 1 kg zwykłego szarego mydła pokrój drobno i wstaw do emaliowanego garnka. Dolej szklankę wody o pozostaw, aż mydło rozmięknie. Dodaj 100 g miodu, dokładnie wymieszaj i podgrzej do zagotowania. Odstaw, wymieszaj raz jeszcze i rozlej do przygotowanych wcześniej foremek. Pozostaw do stężenia i ostygnięcia.

Miodowe pogotowie dla włosów
Odżywka wzmacniająca włosy, dodająca im jedwabistego i błyszczącego wyglądu z oliwą z oliwek: 100 g miodu wymieszaj z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Zwilż odżywka włosy od nasady na całej ich długości i nałóż na głowę czepek. Wcześniej nie myj włosów! Pozostaw tak na pół godziny. Po tym czasie umyj włosy zwykle stosowanym szamponem i spłucz dokładnie wodą.
Naturalny tonik rozjaśniający: do 1 litra ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj. Jeśli Twój włosy są w kolorze blond, możesz dodać wyciśnięty z jednej, średniej cytryny sok. Wymieszaj. Po umyciu włosów zwykle stosowanym szamponem, spłucz je wodą, a następnie przygotowanym tonikiem. Nie spłukuj ponownie wodą!

Właściwości lecznicze dla skóry
Gdy skóra jest popękana…
Do dwóch żółtek dodaj 100 g miodu i kilka kropli olejku ze słodkich migdałów. Wymieszaj dokładnie. Smaruj skórę dwa razy dziennie.
Gdy na skórze masz drobne rany…
Z 1 łyżką miodu zmieszaj kilka kropli tranu. Smaruj chore miejsca na skórze na noc i zawijaj delikatnie gazą.
Gdy Twoja skóra jest przemarznięta i popękana od mrozu…
Miód i glicerynę zmieszaj w stosunku 1: 1 i przykładaj trzy razy dziennie na chore podrażnione miejsca.
Gdy skóra jest oparzona i owrzodzona…
Do 80 g miodu dodaj 20 g oleju rzepakowego i 10.000 j.m. witaminy A. Wymieszaj i rób dwa razy dziennie okłady na chore miejsca.

Inne zastosowania
Miód z powodzeniem stosowany jest również w innych dolegliwościach i schorzeniach. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego takich jak przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Wzmacnia serce i pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego. W przypadku schorzeń układu pokarmowego pomaga w procesach trawiennych wzmacniając i pobudzając apetyt. Stosuje się go również przy nieżytach żołądka, zapaleniu wątroby i schorzeniach dwunastnicy. Pomaga przy zmęczeniu i stanach zapalnych oka oraz w profilaktyce podczas leczenia alergii.

Przyjaciel Kubusia Puchatka?
Kubuś Puchatek jest bajkowym przykładem amatora miodu. Czy dołączymy do grona jego przyjaciół, jako fani tego wspaniałego środka? Być może nie będziemy się uganiać po lesie w poszukiwaniu ula drzewnego z miodem. Mamy przecież łatwy dostęp do miodu, a należy też zaznaczyć dostęp do różnych jego odmian w sklepach, sklepikach i prywatnych pasiekach… Zanim jednak sięgniemy po przereklamowane środki pielęgnacyjne widniejące przed nami na sklepowej półce, zastanówmy się, czy nie zapewnimy sobie większego komfortu, komfortu naszej skórze, stosując naturalne metody odnowy i ochrony naszego zewnętrznego piękna, dzięki niepowtarzalnym właściwościom miodu.

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top