MichalUrbaniak Kosz Najwi kszy liryk fortepianu Micha Urbaniak wspomina muzycznego geniusza

„Największy liryk fortepianu” – Michał Urbaniak wspomina muzycznego geniusza.

Już dziś w kinach zwycięzca 44. FPFF w Gdyni – zdobywca Srebrnych Lwów, nagrodzony 6 statuetkami nowy film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Na ekranie nagrodzony za najlepszą pierwszoplanową rolę męską Dawid Ogrodnik. Mietek Kosz to kultowa postać w świecie miłośników jazzu. W dniu premiery wspomina go Michał Urbaniak. Dziś premierę ma również soundtrack filmu, za który odpowiada Leszek Możdżer.

Mieczysław Kosz jest legendą. Jego już nie ma, ale muzyka została. – tak Michał Urbaniak wspomina genialnego pianistę. Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą.

Jazzman na światowym poziomie, który potrafił w swojej muzyce zachować naszą, słowiańską nutę. Ta nuta jest wyznacznikiem naszej odrębności. mówi Marek Napiórkowski

Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Wystąpił na najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy.

Czy Kosz jest legendą? To, że powstaje o nim film biograficzny jest na to najlepszym dowodem. – podsumowuje Ania Rusowicz.

Dziś premierę ma również płyta Leszka Możdżera ze ścieżką muzyczną z filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza. To wyjątkowy album, jeszcze przed jego premierą, na 44. FPFF, w Gdyni Leszek Możdżer otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę.

Podczas przygotowań do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” zrozumiałem, że Kosz był swoistą kometą, która rozbłysnęła jasnym, krótkim światłem i znikła. Gdy zaczynałem swoją przygodę z jazzem, ludzie będący w temacie zwracali mi uwagę na Kosza. Panowała wokół niego atmosfera wtajemniczenia, koniecznie trzeba było cokolwiek o nim wiedzieć. Była to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zabierał się do grania jazzu solo na fortepianie. – wspomina Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu.

Ikar. Legenda Mietka Kosza”, trzeci film Macieja Pieprzycy, uhonorowany Srebrnymi Lwami, podbił serca widzów i krytyków na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył najwięcej, bo aż sześć nagród w Konkursie Głównym i Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanej produkcji. Nowym filmem Maciej Pieprzyca chce przywrócić zbiorowej wyobraźni tę nietuzinkową postać. To film o narodzinach wielkiego  talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Obok Dawida Ogrodnika w filmie zobaczymy Justynę Wasilewską, Piotra Adamczyka, Jacka Komana, Jowitę Budnik i dawno niewidzianą na dużym ekranie Maję Komorowską. Premierze filmu towarzyszy również książka autorstwa Macieja Pieprzycy.

Zobacz zwiastun

Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

Film w kinach. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucja: NEXT FILM.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link