Marzec z Sinfonią Varsovią – świętujemy jej 36 urodziny!

Marzec oprócz kalendarzowej wiosny przyniesie moc koncertowych wrażeń. W tym miesiącu Sinfonia Varsovia świętuje swoje 36. urodziny.

Z tej okazji na uroczystym Koncercie urodzinowym po raz pierwszy w Polsce zabrzmi koncert Roberta Sierry ze światowej sławy jazzmanem w roli solisty, Jamesem Carterem. W małych zespołach muzycy orkiestry wystąpią na kolejnych wydarzeniach z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie. Barwne i taneczne utwory zabrzmią na dedykowanej najmłodszej publiczności Smykofonii na Grochowskiej. Z kolei pod koniec miesiąca w pełen zadumy nastrój wprowadzi Koncert Pasyjny. Sinfonia Varsovia oraz zespół wokalny proMODERN wykonają na nim sakralną muzykę Arvo Pärta i Mikołaja Góreckiego.

Przeznaczone na małe zespoły wykonawcze, mniej znane dzieła ostatniego z klasyków wiedeńskich znalazły się w centrum cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Lustro Beethovena”. Kolejna odsłona odbędzie się 11 marca w Domu Kultury „Świt” w Warszawie i powtórzona zostanie 18 marca w Sali Prób Sinfonii Varsovii. Repertuar koncertu przeniesie słuchaczy do Wiednia początku XIX-wieku. Wszystko za sprawą Serenady D-dur na flet, skrzypce i altówkę op. 25 Ludwiga van Beethovena eksponującej popularny od czasów Fryderyka II instrument dworskich amatorów, flet.
Ta poprzedzi zabarwione impresjonistycznie utwory kompozytorów tworzących na przełomie XIX i XX wieku we Francji. Zabrzmi Introduction et Allegro na harfę, flet, klarnet Maurice’a Ravela oraz Kwintetna harfę, flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, dotychczas rzadko wykonywanego w Polsce, Jeana Crasa. Wystąpią muzycy orkiestry: Andrzej Krzyżanowski (flet), Radosław Soroka (klarnet), Zuzanna Elster (harfa), Adam Siebers (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela)
oraz gościnnie uczestniczka Akademii Sinfonia Varsovia, skrzypaczka Magdalena Lech.
Po części muzycznej odbędą się spotkania z artystami, podczas których publiczność będzie miała okazję porozmawiać o prezentowanym repertuarze oraz pracy muzyków. Bilety w cenie 5 zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Więcej informacji na stronie sinfoniavarsovia.org.

Wiosna to także czas powrotu do korzeni – wizyty jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku, Yehudi Menuhina w Polsce, która stała się impulsem do powołania Sinfonii Varsovii. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysty Koncert urodzinowy. 36-lecie istnienia orkiestry upłynie pod znakiem wyjątkowych muzycznych spotkań. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmi Koncert na saksofony i orkiestrę Roberta Sierry, który ta wykona u boku jednego z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych, Jamesa Cartera. W repertuarze ponadto Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, dzieło znane m.in. ze ścieżki dźwiękowej filmu Lśnienie Stanleya Kubricka oraz reprezentująca punkt kulminacyjny muzycznego romantyzmu, V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Orkiestrę poprowadzi serbski dyrygent, znany warszawskiej publiczności z festiwalu Szalone Dni Muzyki, Aleksandar Marković. Więcej informacji na stronie sinfoniavarsovia.org.

21 i 22 marca (sobota i niedziela) do Sali Prób orkiestry zawita wiosenna odsłona Smykofonii na Grochowskiej. Umuzykalniający cykl dedykowany dzieciom i ich opiekunom wypełnią taneczne rytmy oraz piosenki o malarskim i dźwiękonaśladowczym charakterze.
Nie zabraknie także odkrywania nietypowych brzmień fortepianu, ksylofonu i innych instrumentów. Wystąpią: Joachim Łuczak (skrzypce), Mariusz Dropek (fortepian), Paweł Maruszak (instrumenty perkusyjne), Izabela Kazimierska (śpiew i prowadzenie). Bilety w cenach 3–19 zł do nabycia na stronie eBilet.ploraz w autoryzowanych punktach sprzedaży. Szczegóły dostępne na stronie smykofonia.pl.

Pod koniec miesiąca (26 marca) w wielkopostny nastrój wprowadzi Koncert Pasyjny, który odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na ul. Grochowskiej 365 w Warszawie. Muzycznym preludium do świąt Wielkiejnocy będą utwory współczesne sprzyjające kontemplacji i modlitwie. Podczas koncertu zabrzmią: Adagio z III Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, sakralne kompozycje Arvo Pärta tj. Magnificat i Stabat Mater oraz wypełnione poezją Czesława Miłosza Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Mikołaja Góreckiego. Bogaty repertuar wraz z Sinfonią Varsovią zaprezentuje proMODERN, sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Koncert poprowadzi wybitny interpretator muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Maciej Tworek. Wstęp na koncert jest wolny. Więcej szczegółów wydarzenia dostępnych na stronie sinfoniavarsovia.org.

Sinfonia Varsovia_fot. Bartek Barczyk
Sinfonia Varsovia_fot. Bartek Barczyk

Scroll to Top
Scroll to Top