Luksusowa moda i niezwykła sztuka

Niezwykłe dzieła sztuki ozdobiły witryny jednego z najbardziej luksusowych sklepów w Warszawie. To wynik współpracy firmy Redford & Grant z fundacją Awangarda. Fascynujące obrazy niepełnosprawnych artystów tworzą piękną i oryginalną oprawę dla najsłynniejszych na świecie modowych marek.

Od niedawana witryny salonu Redford & Grant, w warszawskim budynku Metropolitan przy placu Piłsudskiego, zamieniły się w intrygującą wystawę. Wyłączny dystrybutor takich marek, jak Dior, PRADA, DOLCE & GABBANA, MARC JACOBS zaprezentował w swoim salonie obrazy stworzone przez artystów skupionych wokół Awangardy, unikatowej Fundacji działającej w Polsce na rzecz promocji sztuki artystów niepełnosprawnych intelektualnie.

Sens działania Fundacji przestawia założycielka i jej prezes Margaret Samborska – Naszym celem jest dokonanie znaczącej zmiany: społecznej – przez włączenie do społeczności dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie; kulturalnej – przez przedstawienie światu wybitnych artystów, będących fundamentem naszej organizacji oraz ekonomicznej – przez sprzedaż i promocję w Awangarda Studio unikatowych produktów zaprojektowanych lub wykonanych przez utalentowanych artystów z niepełnosprawnością intelektualną.
Prezentowane w Warszawie obrazy powstały podczas pleneru „EKSPLOZJA”, którego celem było umożliwienie artystom z różnych środowisk wymianę doświadczeń oraz wspólne tworzenie. Przez dwa tygodnie 13 artystów z niepełnosprawnością intelektualną przebywało wspólnie z grupą uznanych twórców. Wśród profesjonalnych grafików i malarzy współpracujących z Fundacją są tak znani artyści, jak m. in. Krzysztof Augustin, Marie-Louise Bang, Edward Dwurnik, Piotr Młodożeniec, Joanna Stanko i Leon Tarasewicz.

Od wielu lat tworzymy kolekcje dzieł sztuki „Redford & Grant”. Kolekcjonowanie i prezentowanie prac, daje nam szanse obcowania z utalentowanymi artystami, którzy aktywnie zmieniają świat wokół nas”.- mówi Piotr Kałdan, dyrektor zarządzający Redford & Grant – „Kontynuacją naszego zaangażowania i wiary w świat sztuki jest wspólny projekt z Awangardą. Dlatego jesteśmy dumni, że, tworząc tę specjalną witrynę, mogliśmy przyczynić sie do promocji działań jakie podejmuje Fundacja i artyści z nią związani.”
Na świecie od lat znane modowe marki zamawiają dzieła sztuki zarówno uznanych artystów jak i genialnych amatorów, które wykorzystują jako graficzną oprawę wnętrza ich salonów, witryn czy pokazów mody. Marc Jacobs współpracując z fundacją podobną do Awangardy, prezentuje w witrynach swojego salonu w San Francisco, obrazy utalentowanych artystów z niepełnosprawnością intelektualną. Wielki kreator poszedł jeszcze dalej i w swoim salonie oferuje ubrania wykorzystujące projekty niepełnosprawnych artystów sygnowane jego marką. W Polsce to nadal sytuacja wyjątkowa, ale już niedługo może się zmienić, bo Awangarda i Redford & Grant już zapowiadają kolejny, jeszcze bardziej zaskakujący wspólny projekt. „Prezentacja naszych obrazów w takim miejscu, przez taką firmę i w taki sposób znaczy dla Awangardy prawdziwe uznanie wartości tego, co robimy – promowania twórczości artystów, którzy na co dzień są marginalizowani i których talent jest niedoceniany. Dlatego dziękujemy Redford & Grant za uznanie twórczości naszych artystów.” – mówi Margaret Samborska – „Mamy nadzieją że to dopiero początek naszej współpracy i że może również inne firmy tej rangi pójdą jej śladem i będą chciały w podobny sposób z nami współpracować.

Czym jest Awangarda
Od 2004 roku Awangarda promuje tę cześć społeczeństwa, która jest niedoceniana i często wręcz odrzucana. Staramy się stworzyć sieć osób niepełnosprawnych intelektualnie, opłacanych za swoją pracę, projektujących i wytwarzających unikatowe produkty artystyczne, które są sprzedawane w Awangarda Studio. Powodem naszego istnienia są właśnie Ci wyjątkowi ludzie. Z biegiem czasu udaje nam się otrzymywać coraz większe wsparcie dla tego co robimy od: klientów korporacyjnych, którzy zaopatrują się w gadżety i produkty świąteczne oraz klientów indywidualnych, którzy kupują sztukę. Chcemy, aby coraz szerzej rozumiano, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są równie ważną i cenną częścią społeczeństwa, jak wszyscy inni. W Polsce, dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie są na ogół ‘zamknięte’ w instytucjach, które nie zawsze stwarzają im możliwości rozwijania potencjału artystycznego i podjęcia pracy. Dążymy do tego, by respektowano ich zdolność do podejmowania pracy, zarabiania i aktywnego uczestnictwa w życiu ekonomicznym, kulturalnym i społecznym kraju.

Scroll to Top
Scroll to Top