Leasing operacyjny

Leasing operacyjny samochodów osobowych w 2019 roku

Przedsiębiorcy chętnie wykorzystują samochody osobowe na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używając ich na podstawie umów leasingu operacyjnego. Od 1 stycznia 2019 roku w życie weszły nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych, które zmieniają zasady ujmowania opłat wynikających z umów leasingowych w kosztach uzyskania przychodu. Co się zmieniło?

Jak należy ujmować opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodu w 2019 roku?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2018 roku, opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego za samochód będący przedmiotem umowy leasingowej, wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, w pełnej wysokości. Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono jednak limit kwalifikacji opłat leasingowych jako kosztów uzyskania przychodu. Obejmuje on jednak tylko umowy zawarte lub zmienione po 31 grudnia 2018 roku. Ci przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy leasingu operacyjnego wcześniej, mogą zatem rozliczać opłaty na starych zasadach. Od 2019 roku wprowadzono limit 150 tys. zł co do wartości dla osobowych samochodów spalinowych i hybrydowych oraz do 225 tys. wartości pojazdu dla samochodów elektrycznych. Nie stosujemy przy tym ograniczenia 75% rat leasingowych tak jak w przypadku wydatków na eksploatacje pojazdów samochodowych, chyba że w ratę leasingu wliczone zostały także koszty eksploatacji. Oznacza to, że nadwyżka wartości pojazdu nie będzie kosztem, a raty wliczane będą proporcjonalnie do limitu kwotowego, który stanowi wartość brutto pomniejszoną o możliwy do odzyskania podatek VAT.

Jak ująć koszty eksploatacyjne samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego?

Od 1 stycznia 2019 roku nie możemy w całości jak dotychczas zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z eksploatacją leasingowanego samochodu osobowego. Od początku roku do kosztów możemy zaliczyć jedynie 75% wydatków poniesionych na eksploatację samochodu osobowego, takich jak: paliwo, naprawy, przegląd czy opłaty za parkingi. Oznacza to, że przedsiębiorcy, dla których wydatki związane z eksploatacją samochodu stanowią istotną część budżetu, zapłacą wyższy podatek dochodowy.

Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem operacyjnym samochodu osobowego, dla swojej firmy, ale nie wiesz, czy będzie on opłacalny, zadzwoń i umów się na spotkanie z naszym doradcą. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania i pomoże wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. Możemy także kompleksowo poprowadzić księgowość w Twojej firmie. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych usług, zajrzyj tutaj: http://efekta.waw.pl/

Scroll to Top
Scroll to Top