przebarwienia na twarzy

Laseroterapia sposobem na przebarwienia na twarzy

Przebarwienia i plamy na twarzy to skomplikowany defekt estetyczny, między innymi ze względu na różne podłoża problemów z pigmentacją skóry, wymagające precyzyjnych metod leczenia. Dermokosmetyki redukujące aktywność komórek barwnikowych, których zadaniem jest również nawilżenie skóry, mogą zatrzymać powstawanie nowych zmian, ale nie zawsze cofną widoczne już przebarwienia. Jeżeli metody domowe okazują się nieskuteczne, niezbędna jest konsultacja u specjalisty.

 

O skutecznych metodach redukcji przebarwień rozmawiamy ze specjalistą medycyny estetycznej, doktorem Łukaszem Bełzą z kliniki Nowa Estetyka we Wrocławiu. 

Skąd biorą się przebarwienia i jak je leczyć? 

Przyczyną przebarwień i plam na skórze jest nagromadzenie barwnika, melaniny, jako metody obronnej przed nadmierną ekspozycją na słońce lub zbyt częstym opalaniem w solarium. Im płycej pod skórą położone są komórki barwnikowe, tym zaburzenia pigmentacyjne są bardziej widoczne. Przebarwienia nie muszą powstawać od razu – stąd problem plam starczych u osób, które przez wiele lat nie dbały o właściwą fotoochronę. 

 

Najczęściej problem przebarwień dotyczy kobiet. Zmiany skórne nasilać mogą zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, zastępcza terapia hormonalna i środki antykoncepcyjne, trądzik. Przebarwienia potrądzikowe mogą występować na całym ciele, tam gdzie wcześniej były wykwity i krosty. U kobiet w ciąży czasem pojawia się melasma (ostuda), czyli brązowe zmiany pigmentacyjne w rejonie twarzy i szyi. Ostuda może również świadczyć o zaburzeniach endokrynologicznych, powodowanych przez guzy jajników czy nadczynność tarczycy. Plamom barwnikowym sprzyja również stosowanie preparatów światłouczulających i suplementów diety na bazie ziół takich jak dziurawiec czy arcydzięgiel. 

Dwie metody usuwania przebarwień 

Istnieją dwie podstawowe metody redukcji defektów pigmentacyjnych – laser i peelingi chemiczne. Pomimo że nagromadzenie barwnika ma miejsce w naskórku, więc metody działające powierzchniowo powinny być skuteczne, to w przypadku trudnych przebarwień peelingi nie przyniosą znacznej poprawy. Zbyt agresywne złuszczanie naskórka peelingiem chemicznym działając na głębokie przebarwienia może wręcz przynieść odwrotny skutek – plamy powrócą po kilku tygodniach, mogą być w dodatku ciemniejsze. Metoda mechaniczna, dermabrazja, stosowana na przebarwienia może również nasilać schorzenie. Lepsze efekty dają peelingi enzymatyczne, ale niestety taki zabieg trzeba regularnie powtarzać. A zbyt częste i intensywne peelingi mogą również powodować blizny – w ten sposób próbując usunąć jeden problem stworzymy kolejny. Dlaczego zabiegi laserem są skuteczniejsze? 

 

Laseroterapia to obecnie najskuteczniejsza metoda redukcji przebarwień i plam. Pozwala zredukować nawet głębokie przebarwienia, bo działa selektywnie, dokładnie tam, gdzie doszło do nagromadzenia melaniny. Wiązka lasera może działać głęboko, nie naruszając zdrowej tkanki wokół zmian. Laser łączy więc skuteczność i bezpieczeństwo – komentuje dr Bełza. 

 

Moc wiązki dobierana jest tak, by energia była maksymalnie pochłaniana przez melanocyty, odpowiedzialne za produkcję pigmentu, ale sąsiadujące zdrowe komórki pozostały nienaruszone. Melanocyty absorbują energię z wiązki lasera, ulegają rozgrzaniu i uszkodzeniu. Następnie są samoczynnie wydalane z organizmu. Strzały lasera nie są zbyt przyjemne, dlatego dla komfortu pacjenta stosuje się żelowy anestetyk na chwilę przed rozpoczęciem zabiegu. 

 

W zabiegach redukcji zaburzeń pigmentacji, usuwania przebarwień, plam posłonecznych i starczych najczęściej stosuje się urządzenie VPL Energist Ultra Plus. Urządzenie VPL wytwarza sekwencję szybkich impulsów, zapewniając dokładniejsze działanie niż tradycyjna technologia IPL. Regulowane są zarówno liczba impulsów, odstępy między kolejnymi błyskami i czas trwania każdego strzału. Dzięki temu zabiegi VPL dają jeszcze lepszą skuteczność. 

 

VPL na przebarwienia nie wymaga rekonwalescencji, pacjent może wrócić do codziennych czynności zaraz po opuszczeniu gabinetu. Bezpośrednio po zabiegu plamy ciemnieją, co może utrzymywać się do ok. 2 tygodni, kiedy dochodzi do złuszczenia naskórka w miejscu działania lasera. Po tym czasie przebarwienia nie stanowią już krępującego problemu. Przy rozległych, głębokich, ciemnych przebarwieniach, skóra po zabiegu może być nieco zaczerwieniona, z miejscową opuchlizną – nie trwa to jednak dłużej niż kilka dni, opuchlizna nie jest na tyle poważna by w jakikolwiek sposób przeszkadzać w normalnym trybie życia. 

Łatwiej chronić przed przebarwieniami niż je leczyć 

Jak chronić skórę przed przebarwieniami? Kiedy przyczyna zmian jest zewnętrzna (czyli nie genetyczna), należy przede wszystkim stosować kremy z wysokim filtrem SPF50+, szczególnie u kobiet w ciąży lub przyjmujących doustną antykoncepcję. W sezonie wakacyjnym korzystajmy z kąpieli słonecznych rozważnie. 

Gabinet Nowa Estetyka zaprasza na konsultacje i zabiegi usuwania przebarwień we Wrocławiu, ul. Biskupia 4/2, tel. +48 796 663 006

 

Scroll to Top
Scroll to Top