top_oswietlenie_stojace

Lampy stojące – jak z ich pomocą zaaranżować pomieszczenie?

Oświetlenie wnętrza to bardzo ważny element aranżacji. Dobrze dobrane lampy sufitowe, stołowe, czy też stojące powinny ułatwiać funkcjonowanie w mieszkaniu, rozjaśniać poszczególne strefy pomieszczenia, a także tworzyć przytulną atmosferę. Warto pamiętać, że dekoracyjne znaczenie ma nie tylko emitowane przez lampę światło, ale również jej klosz oraz podstawa.

Odpowiednie miejsce na lampę podłogową

Planując zakup lampy stojącej, należy zastanowić się, jaka będzie jej funkcja w aranżowanym pomieszczeniu oraz z jakimi innymi rodzajami oświetlenia ją zestawimy. Zazwyczaj podstawę oświetlenia stanowi lampa sufitowa. Jest to pierwsze źródło światła, jakie uruchamiamy, wchodząc do pomieszczenia. Doskonale sprawdza się, gdy szukamy czegoś w pokoju, sprzątamy, wchodzimy na chwilę. Jeśli jednak planujemy spędzić w danym miejscu nieco więcej czasu, zazwyczaj włączamy także inną lampę – pracując przy biurku lampkę biurkową, przeglądając gazetę w fotelu lampę podłogową, czytając książkę w łóżku lampkę nocną lub kinkiet nad wezgłowiem. Prawidłowe dobranie miejsca decydować będzie zarówno o funkcjonalności, jak i o aspekcie dekoracyjnym wyposażenia. Gdzie zatem najlepiej umieścić lampę stojącą? Biorąc pod uwagę, że ten rodzaj lampy oświetla tylko niewielki fragment pomieszczenia, nadaje się ona do wydzielonych stref. Świetnie sprawdzi się w kąciku do czytania; pozwoli rozjaśnić część telewizyjną salonu. Modele wyposażone w regulowane ramiona umożliwiają precyzyjne ukierunkowanie światła.

Lampy stojące – wady i zalety

Aby dobrze dobrać lampę stojącą do konkretnego wnętrza, należy zdawać sobie sprawę z jej mocnych oraz słabych stron. Do największych zalet należy fakt, że jest ona mobilna. W razie potrzeby możemy przestawić ją i doświetlić inną część pomieszczenia. Wybierając model z regulowanym kątem padania światła, zyskamy możliwość oświetlenia dowolnie wybranego punktu. Kolejnym plusem lampy podłogowej jest oszczędność – dzięki niej rozjaśniamy przestrzeń, w której aktualnie przebywamy, bez konieczności zaświecania innych lamp w pokoju. Co więcej, ten rodzaj wyposażenia jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu; bez trudu także wymienimy żarówkę. Ostatnią zaletą, o której należy wspomnieć, jest efektowny wygląd. W bogatej ofercie producentów oświetlenia znajdziemy modele pasujące do wnętrza w każdym stylu. Nieliczne wady lampy stojącej to ciągnący się po podłodze kabel, o który łatwo się potknąć i który stanowi wątpliwą ozdobę. Co więcej, włącznik znajdujący się na kablu może okazać się niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Na szczęście jest na to metoda – wystarczy zainstalować na ścianie przy wejściu włącznik aktywujący prąd w kontakcie, do którego podłączona jest lampa podłogowa.

Wybieramy model

Przed zakupem lampy stojącej należy wybrać miejsce, w którym stać będzie ten element wyposażenia, a także określić funkcję, jaką będzie pełnił. Modele o świetle skierowanym w dół dobrze oświetlą książkę czy gazetę podczas czytania. Abażury rozszerzające się ku górze stanowić będą natomiast raczej część dekoracji wnętrza. Warto zwrócić uwagę, by wszystkie zastosowane w pomieszczeniu lampy – sufitowe, stojące, stołowe – dobrane były według jednej myśli przewodniej. Nie muszą stanowić kompletu, powinny jednak współgrać ze sobą.

Lampy stojące pozwalają na wydzielenie w pomieszczeniu mniejszych stref, takich jak kącik do czytania czy przestrzeń telewizyjna. Odpowiednio dobrane pozwolą także stworzyć przyjemną, ciepłą atmosferę.

 

Scroll to Top
Scroll to Top