Porady

Kupujesz samochód zabytkowy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim dobijesz transakcji

Żółte tablice rejestracyjne – podstawowy znak charakterystyczny samochodów zabytkowych. Kolor rzucający się w oczy i przyciągający wzrok. Powód do domy dla prawowitego właściciela pojazdu. Co tu dużo mówić, każdy miłośnik klasyków chciałby być posiadaczem wyjątkowego, uznanego za zabytek modelu samochodu, który od lat nie jest już produkowany. No właśnie – od ilu lat? To pytanie zadają sobie osoby, które nie do końca się na tym temacie znają. Poniżej odpowiadamy, czym charakteryzuje się pojazd dzierżący miano zabytku oraz jakie przywileje się z tego tytułu otrzymuje.

 

 

Stary i oryginalny

 

Najważniejszą kwestią jest wiek pojazdu. Wydawać by się mogło, że nie ma on większego znaczenia i wystarczy, żeby samochód był „stary”. W rzeczywistości statystyki są prześwietlane przez urzędników na wylot. Samochód, którego właściciel ubiega się o wpisanie go na listę pojazdów zabytkowych, powinien liczyć sobie co najmniej 25 lat i nie ma od tego wymogu żadnych wyjątków. Ale to nie wszystko. Prócz przeżycia ćwierć wieku, ten model pojazdu nie mógł w ciągu ostatnich 15 lat zjechać z taśm produkcyjnych. To drugie kryterium skutecznie uniemożliwia rejestrację polonezów, które zwyczajnie go nie spełniają.

 

Bierz pod uwagę, że zbyt duża ingerencja człowieka w to co znajduje się pod maską samochodu również nie jest wskazana. Specjalista od zabytków dokładnie sprawdzi, czy aby na pewno nie więcej niż 25% części zostało wymienionych na nieoryginalne. Wydaje Ci się, że zamienniki w każdej chwili można wymienić na oryginalne części? Niestety nie jest to takie proste. Do samochodów, które wyszły z produkcji lata temu, a w dodatku powstały jedynie w kilku egzemplarzach, na próżno szukać elementów stworzonych przez producenta, gdyż takowe mogą po prostu nie istnieć.

 

 

Ubezpiecz nawet jeśli nie jeździsz

 

Każdy właściciel samochodu zabytkowego ma prawo czasowo zawiesić ubezpieczenie OC. Jeśli pojazd nie jest w użytku to nie ma konieczności takiej polisy posiadać. Wyobraź sobie jednak sytuację – rezygnujesz z ubezpieczenia, jednak po jakimś czasie chcesz raz jeden jedyny wybrać się na przejażdżkę. I podczas tej przejażdżki bierzesz udział w kolizji, której skutki są ogromne, a ich usunięcie będzie kosztować fortunę. Lepiej byłoby nie rezygnować z polisy, prawda? Nie utożsamiaj się z powiedzeniem „mądry Polak po szkodzie” i już teraz wykup korzystne ubezpieczenie Lancaster Insurance dedykowane klasykom. Posiadając je nie będziesz musiał martwić się o to, skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów usunięcia szkód i zniszczeń powstałych na skutek stłuczki lub wypadku.

 

Share