Kultowe

Kultowe lata 60-te we wnętrzach!

Moda na lata 60-te to jeden z najgorętszych trendów tego roku. Nie tylko w modzie i stylu, ale także i w wystroju wnętrz. Pod lata 60-te aranżuje się kuchnie, salony, sypialnie, a nawet modne biura. Co sprawia, że na powrót tak pokochaliśmy ten styl?

Szalone lata 60-te

Swingujący Londyn, atmosfera wiecznej zabawy, sztuka i życie bez ograniczeń – po prostu szalona dekada! To czas dobrobytu, politycznych napięć i obyczajowych przemian, lądowania na księżycu i festiwalu w Woodstock. Nosi się mini, słucha The Beatles, ogląda filmy z Audrey Hepburn i bywa w słynnej The Factory Andy Warhola. Prawda, że miło byłoby do tego powrócić?

Stylowy design

Ale nie tylko z nostalgii i mody na modę retro (choć to może zabawnie brzmieć) powracamy do tamtych czasów. Lata 60-te to bowiem także rozkwit sztuki popularnej (pop-art) i i wzornictwa przemysłowego, do dziś zachwycającego połączeniem prostoty, funkcjonalności z niewyczerpaną wyobraźni artystów.

Idąc tropem pop-artu, designerzy i producenci tworzą seryjnie, dużo, szybko i tanio. Wykorzystują nowoczesne materiały, z których można tworzyć plastyczne formy podporządkowane wygodzie i ergonomii. W meblarstwie rządzi sklejka, aluminium i tworzywa sztuczne wszelkiej maści. Wiele projektów z lat 60. przeszło do historii jako ikony designu – pierwsze w historii jednoelementowe krzesło uformowanego z plastiku za pomocą wtryskarki, projektu Vernera Pantona, kultowa lampa Arco na ogromnym wysięgniku bracia Castiglioni, pierwszy fotel na konstrukcji z włókna szklanego projektu Joe Colombo.

Bądź na topie!

Gdzie dziś znaleźć podobne cuda? Na giełdach, w antykwariatach (za niebotyczne zazwyczaj ceny) lub w modnych sklepach. My postanowiliśmy się przyjrzeć ofercie marki Westing, która nie tylko dyktuje trendy, ale wręcz stworzyła całą, spójną i modną kolekcję inspirowaną właśnie latami 60-tymi.

W kolekcji znajdziemy klasyczne meble i dodatki, stanowiące żelazny zestaw wystroju typowego wnętrza z lat 60-tych. Fotele z drewnianymi lub plastikowymi podłokietnikami, fotele bujane, plastikowe i drewniane krzesła, stoły jadalne, stoliki o zaokrąglonych kantach, potocznie nazywane nerkami lub jamnikami, zegary retro czy nawet stylowe imbryczki do herbaty. Zgodnie z ówczesną klasyką, nogi mebli są cienkie i wysokie, blaty szklane lub fornirowane, wzory abstrakcyjne, geometryczne i odważnie kolorowe.

Klasyka vintage

Co charakteryzuje design lat 60-tych? Fantazyjne formy: lekkie, aerodynamiczne kształty, opływowe, o zaokrąglonych krawędziach, pod koniec dekady bardziej geometryczne. Komfort: Fotele, krzesła i kanapy projektowano ergonomicznie, czyli dopasowane do sylwetki człowieka, a zatem można było przyjmować w nich swobodną pozycję. Wielofunkcyjność: meble łączące w sobie kilka funkcji, np. meblościanki, w których między schowkami mieściło się opuszczane łóżko i blat-biurko, czy lampy podłogowe ze stoikiem i gazetownikiem, a także meble modułowe. Tworzywa sztuczne: poliester wzmocniony włóknem szklanym, sklejka i pianka poliuretanowa.

Lekkość i przestrzeń w Twoim domu

W kolekcji Westwing wszystko to jest dodatkowo upiększone równie modnymi skandynawskimi akcentami i pastelami, a zatem organiczne kształty i geometryczne motywy łagodzone są delikatnymi skandynawskimi pastelami i naturalnym odcieniem drewna. Dzięki temu można stworzyć przytulną i pełną lekkości atmosferę.

Lekkości wnętrzom dodadzą także połyskujące, lakierowane powierzchnie i miękkie tkaniny. Drewniane blaty powinny być wykończone „na wysoki połysk”, a sofy i fotele okryte barwną tapicerką. Na ścianach nie może zabraknąć dekoracyjnych luster, a w oknach zwiewnych firanek!

Drewniane konsole, kredensy i komody powinny mieć proste kształty i gładkie, polerowane powierzchnie. Pięknie zaprezentują się na nich szklane wazony i misy o organicznych kształtach. Zabawnym akcentem mogą być kryształowe szklanki, które w latach sześćdziesiątych pyszniły się na meblościankach.

Piękno tkwi w szczegółach

Do mebli koniecznie dołączmy pełny zestaw dodatków. Wspomniane już zegary, imbryki, szklanki, lampy. Wzorzyste tapety – w latach sześćdziesiątych modne wnętrza nie mogły obyć się bez tapet ozdobionych wzorami geometrycznymi w odcieniach czerwieni i oranżu. W nowej odsłonie intensywne barwy zastąpią ulubione w tym roku pastele.

Dekoracyjne poduszki w pastelowych kolorach. Miedziane kuliste lampy zaprojektowane przez Toma Dixona pięknie zaprezentują się na pastelowym tle, w otoczeniu drewnianych mebli. Podczas jesiennych chłodów ocieplą i rozświetlą każde wnętrze.

Wazony, misy i szklanki w żywych kolorach: fioletowe, pomarańczowe, czerwone i różowe. Ceramika i szkło miały w latach sześćdziesiątych nieregularne, organiczne kształty i pięknie prezentowały się na drewnianych komodach wykończonych na wysoki połysk. W szklanych wazonach pięknie wyglądać będą jesienne astry i chryzantemy.

Jakby powiedziały blogerki modowe: absolutny must have dla zakochanych w latach 60-ych!

Więcej inspiracji na Westwing

(aka)

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top