Coco Chanel

Książki o modzie – biografie projektantów

Pasjonatki mody nie tylko śledzą najnowsze trendy, ale również interesują się historią mody. Projektanci i domy mody często zanim dojdą na szczyt i odniosą sukces muszą przejść trudną drogę, i zmierzyć się z przeciwnościami losu. Dzięki biografiom i autobiografiom możemy prześledzić życie i twórczość ludzi, którzy wpłynęli w znaczący sposób na modę. Warto czytać książki i poznawać historię mody od kulis. 
Oto dwie książki, w których znajdziemy kilka biografii naraz.
„Sekrety mody” Yann Kerlau ( Wydawnictwo Bukowy Las 49,90) to książka, w której poznamy losy 17 projektantów (Charles Worth, Madeleine Vionnet, Paul Poiret, Elsa Schiaparelli, Christobal Balenciaga, Christian Dior, Yves Saint Laurent, John Galliano, Mary Quant, Vivienne Westwood, Stella McCartney, Ralph Lauren, Calvin Klein, Diane von Funstenberg,Issley Miyake, Yohji Yomamoto, Rei Kuwakubo) i człowieka, który stworzył sieć hiszpańskich sieciówek Amancio Ortega.
11
„Kobiety, które wstrząsneły światem mody” Bertrand Meyer-Stabley (wydawnictwo Rebis, 49,90) w niej poznamy historię kobiet, które zrewolucjonizowały świat mody. Poznamy mało popularne projektantki (Róża Bertin, Jeane Paquin) i słynne ikony (Jeanne Lavin, Elsa Schiaparelli, Madeleine Vionnet, Gres Carven, Coco Chanel, Nina Ricci, Sonia Rykiel, Vievienne Westwood, Muccia Prada). Książka zawiera także fragment wywiadu z Coco Chanel z 1966 roku.
kobiety-ktore-wstrzasnely-swiatem-mody-b-iext25126088
Coco Chanel to już prawdziwa ikona stylu. Francuska projektanta stworzyła imperium mody francuskiej i wykreowała swój styl, który jest nieśmiertelny. Jej życie to dość burzliwa historia miłości, pieniędzy i walki o dom mody. Oto książki, które pokazują życie i twórczość projektant: „Coco Chanel. Legenda i życie” Justine Picardie (Dom wydawniczy Rebis, 69,90 ), „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” Hal Vaughan (Wydawnictwo Marginesy, 29,90 ), „Coco Chanel. Życie intymne”Lisa Chaney (Wydawnictwo Znak, 39,90).

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Gianni Versace to włoski projektant, których kochał przepych i seksowne stroje. Chcesz poznać drogę projektanta do imperium mody i dalsze losy włoskiej marki po śmierci jego założyciela-Ganniego? Warto przeczytać dwie biografie o projektancie: „Versace Geniusz, sława i morderstwo” Deborah Ball (wydawnictwo Dolnośląskie 49,90 ) i „Gianni Versace biografia” Tony di Corcia ( Dom wydawniczy Rebis 39,90).
Kolejną włoską projektantką, o której życiu możemy przeczytać jest Muccia Prada. Od wielu lat konsekwentnie kreuje styl i pozycję marki. Historię feministki w świecie mody opisuje książka „Prada obyczajowy fenomen” Gian Luigi Paracchino (wydawnictwo Dolnośląskie 39,90).
prada-obyczajowy-fenomen-b-iext22167995
„Christobal Balenciaga Mistrza nasz wszystkich” Mary Blume (wydawnictwo Dolnośląskie, 41,90) to historia domu mody Balenciaga, która powstała na podstawie rozmów z jedną z pracownic Florette Chelot. Mamy okazję poznać pracę wielkiego projektanta „od kuchni”, unikał on kontaktu z prasą, a nawet klientkami.
cristobal-balenciaga-mistrz-nas-wszystkich-b-iext23226471
Francuski projektant Christian Dior znany jest z kolekcji „New look”, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Dior dość późno otworzył swój dom mody i rozpoczął przygodę z modą. Losy jego życia poznamy w książce „Christian Dior” Marie-France Pochna (Wydawnictwo Bukowy Las, 49,90) oraz autobiografii projektanta„Dior i ja”(wydawnictwo Dolnośląskie 39,90) , która ukazała się pierwszy raz w 1956 roku.
Yves Saint Laurent nazywany był księciem francuskiej mody. To on po śmierci Christiana Diora kierował jego domem mody. Wraz ze swoim partnerem Pierrem Berge stworzył imperium YSL. Burzliwe życie projektanta poznamy czytając jego dwie biografie: „Yves Saint Laurent niegrzeczny chłopiec” Marie-Dominique Lelievre (wydawnictwo Dolnośląskie,39,90 ) i „Yves Saint Laurent” Benaim Laurence (Wydawnictwo Bukowy Las, 69,90). Po śmierci projektanta jego partner życiowy i biznesowy pisał do projektanta listy, które ukazały się później w formie książki „Listy do Yves`a” Pierre Berge (Dream Books, 34,90).
Karolina Stola

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top