Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki i Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wystąpi 10 stycznia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Będzie to pierwszy koncert w ramach obchodów 30-lecia Orkiestry Sinfonia Varsovia.

W 2014 roku Sinfonia Varsovia obchodzi 30-lecie istnienia orkiestry. W najbliższy piątek o godz. 19:00 orkiestra prowadzona przez swojego Dyrektora Artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego, zagra pierwszy koncert w ramach obchodów jubileuszu. Koncert odbędzie się w otwartym kilka miesięcy temu Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

Program pierwszej części koncertu będzie w całości poświęcony kompozycjom Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmią: Sinfonietta per archi – utwór z 1992 roku, a następnie skomponowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Koncert altówkowy w wersji na wiolonczelę. Partię solową koncertu wykona Marcel Markowski – artysta młodego pokolenia, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, pełniący funkcję lidera wiolonczel Sinfonii Varsovii.

W  drugiej części piątkowego wieczoru zabrzmi  VII Symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka, napisana w 1885 roku dla Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Organizator – Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – zaprasza do odbioru bezpłatnych kart wstępu na to wydarzenie od środy (8 stycznia 2014) w trzech punktach dystrybucji: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, INFOKrakow przy ul. św. Jana 2 w Krakowie oraz Tarnowskie Centrum informacji, Rynek 7 w Tarnowie.

Szczegóły:

http://penderecki-center.pl/events/sinfonia-varsovia-w-luslawicach/

www.sinfniavarsovia.org

 

10 stycznia 2014 roku   godz. 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice

Sinfonia Varsovia_fot. Andrzej Swietlik

 

Krzysztof Penderecki

Wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog, jeden z czołowych reprezentantów polskiej szkoły kompozytorskiej. Studiował kompozycję u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, m.in.: trzech nagród w Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich (1959), Grammy Award (1987, 1999, 2013), Nagrody UNESCO (1993), Best Living Composer (2000). Doktor honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członek honorowy m.in. Royal Academy of Music w Londynie i Akademie der Künste w Berlinie. Posiada wysokie odznaczenia państwowe (Order Orła Białego) i zagraniczne (Praemium Imperiale, Japonia). Wykładał na Yale University, był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie i dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Prowadzi koncerty z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 7 symfonii, 17 koncertów i 4 opery. Jego muzyka pojawiła się na ścieżkach ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. Lśnienia Stanley’a Kubricka i Katynia Andrzeja Wajdy.

Marcel Markowski

Kształcił się  m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja i klasie prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Ocic w Mannheim (Niemcy). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków we Wrocławiu (2001), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Słowenii (2009), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych o Stypendium Yamaha w Łodzi (2010). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2008) i laureatem I nagrody oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Puli (Chorwacja, 2009). Wielokrotne uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Holandii u wielu wybitnych profesorów. Od 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia na stanowisku p.o. lidera wiolonczel.

Orkiestra Sinfonia Varsovia

W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry –  Sinfonii Varsovii.

Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych – dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Scroll to Top
Scroll to Top