zalotka

Kosmetyczka- czy to zawód wyłącznie dla kobiet?

Kosmetyka to jedna z branży zdominowanych przez kobiety. Nic dziwnego – kto, jak nie kobiety potrafi prawidłowo zadbać o skórę czy paznokcie. Ponieważ w ostatnich latach na polskim rynku powstało wiele gabinetów kosmetycznych, zapotrzebowanie na kosmetyczki jest bardzo duże.

Jeśli poszukujesz zawodu, w którym mogłabyś się spełniać i jednocześnie lubisz i potrafisz o siebie zadbać, to powinnaś pomyśleć o tym, by zostać kosmetyczką. To zawód dla kobiet dokładnych, cierpliwych i ciekawych rynkowych nowości z branży kosmetycznej. Jak będzie wyglądał twój dzień pracy? Czym zajmują się kosmetyczki?

Współcześnie kosmetyczki zajmują się całościową pielęgnacją ciała. To właśnie do nich można udać się z przebarwieniami, umówić się na zabieg usunięcia blizn czy nawilżenie skóry. Dobra kosmetyczka jest w stanie wykonać profesjonalny manicure czy pedicure. Część gabinetów kosmetycznych współpracuje również z masażystami, dzięki czemu klientki korzystające z ich usług mają również szansę się odprężyć.

Kosmetyczka – zawód nie dla każdego

Kobiety myślące o tym, by zostać kosmetyczką, muszą mieć świadomość tego, że to bardzo odpowiedzialny zawód. Potrzebna jest przede wszystkim rozległa wiedza. Kosmetyczka musi doskonale orientować się w składzie kosmetyków, znaczenie ma również obsługa nowoczesnych urządzeń (np. laserów), których w gabinetach kosmetycznych jest coraz więcej.

Z uwagi na powyższe, kosmetyczka musi być osobą odpowiedzialną, dokładną i przede wszystkim chcieć wciąż się rozwijać. Dziś w gabinetach kosmetycznych można spotkać zarówno kosmetyczki, które ukończyły szkołę policealną, jak i studia. Wykształcenie to jednak nie wszystko – każda kosmetyczka musi pamiętać o zdobywaniu kolejnych uprawnień, które zawsze są potwierdzane certyfikatami. Takie można zdobyć np. z zakresu depilacji laserowej – popularnych zabiegów znajdujących się w ofercie praktycznie każdego gabinetu kosmetycznego.

Gdzie uczyć się zawodu?

Ponieważ kosmetyczka ma do czynienia z wieloma preparatami pielęgnacyjnymi, które niewłaściwie użyte mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, wykształcenie ma spore znaczenie. Zasadniczo kosmetyczki mają dwie możliwości zdobycia wykształcenia i doświadczenia. Pierwszą jest wybranie szkoły policealnej. Przykładowo Żak Centrum Nauki i Biznesu Ogólnopolska Sieć Szkół Policealnych oferuje dwuletnie kształcenie w tym kierunku. Po ukończeniu szkoły, absolwentka jest technikiem usług kosmetycznych.

Innym rozwiązaniem jest wybór studiów. W Warszawie działa Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, zaś w Gdańsku wykształcenie w tym kierunku można zdobyć w Wyższej Szkole Zarządzania.

Własny gabinet czy praca na umowie o pracę?

Każda kosmetyczka ma spore możliwości rozwoju. Współcześnie kosmetyczki znajdują zatrudnienie zarówno w istniejących już gabinetach, jak i otwierają własne. W pierwszym przypadku niezbędne jest regularne odwiedzanie portali ogłoszeniowych w poszukiwaniu ofert zatrudnienia. Drugie rozwiązanie wiąże się ze sporym ryzykiem – kosmetyczka musi zadbać nie tylko o profesjonalne wyposażenie gabinetu, lecz także reklamę.

Zarobki kosmetyczki zależą od gabinetu, w którym znalazła ona zatrudnienie. Dobry, cieszący się renomą wśród klientek gabinet nie będzie narzekał na ich brak. A zapełniony po brzegi kalendarz to pewność, że wynagrodzenie nie będzie należało do niskich. W przypadku prowadzenia własnej działalności znaczenie ma również to, czy kosmetyczka oferuje szeroki zakres usług.

Scroll to Top
Scroll to Top