Yehudi Menuhin

Koncert z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Yehudi Menuhina

25 maja Sinfonia Varsovia po raz kolejny zagra koncert organizowany z okazji 100. rocznicy urodzin wieloletniego gościnnego dyrygenta orkiestry – Yehudi Menuhina.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą odwiedzająca Polskę po raz pierwszy Zamira Menuhin Benthall – córka legendarnego skrzypka oraz Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora Andrzeja Panufnika.

Yehudi Menuhina łączyły wyjątkowe stosunki z polskim światem muzyki klasycznej. W połowie lat 80. rozpoczął trwającą ponad 15 lat współpracę z Sinfonią Varsovią, która zaowocowała nagraniem 28 płyt, wykonaniem ponad 300 koncertów, w tym około 50 z udziałem Menuhina w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Nie tylko liczby świadczą o wyjątkowości tej relacji, ale przede wszystkim atmosfera panująca podczas pracy. Yehudi Menuhin w jednym z wywiadów mówił o orkiestrze tak: „Praca z żadną inną orkiestrą nie dawała mi tyle zadowolenia, co praca z zespołem Sinfonia Varsovia.”

Koncert 25 maja pod batutą Jerzego Maksymiuka będzie miał nadzwyczajny charakter, nie tylko z powodu przybyłych specjalnie do Polski gości i relacji Menuhina z Sinfonią Varsovią, ale również ze względu na program wydarzenia.

Artyści, z solistą Jakubem Haufą na czele, zagrają dwa koncerty nawiązujące do wspólnej historii Menuhina i orkiestry. Wieczór otworzy Koncert na skrzypce, smyczki i basso continuo a-moll Jeana Marie Leclaira. Ciekawym jest fakt, że partyturę tego utworu wiele lat temu wręczył Jerzemu Maksymiukowi sam Yehudi Menuhin. Następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika – dzieło skomponowane na zamówienie Yehudi Menuhina w 1971 roku. Skrzypek po raz pierwszy wykonał ten utwór w towarzystwie Menuhin Festival Orchestra, w znacznej części składającej się z muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej, z której po latach narodziła się Sinfonia Varsovia. Na koniec publiczność wysłucha niegdyś popisowego „numeru” Sinfonii Varsovii i Jerzego Maksymiuka – Serenady na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego.

O Yehudim Menuhinie mówi się dzisiaj jako o legendarnym skrzypku, jednak również za życia był określany jako człowiek muzyk legenda. Powodem takiej sławy był nie tylko niezwykły talent i wirtuozeria skrzypka i dyrygenta, ale również jego niezwykła osobowość, którą muzycy z nim współpracujący wspominają do dnia dzisiejszego.

Koncert odbędzie się 25 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które po raz kolejny w tym roku będzie gościł Sinfonię Varsovię na swojej scenie. Orkiestrę poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Środa, 25 maja 2016 | 19:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link