Categories: Moda

Koło Robótek Ręcznych przy Domu Kultury PZG w Krakowie

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Zobaczcie, co potrafią Panie z Koła Robótek Ręcznych przy Domu Kultury PZG w Krakowie!

Koło Robótek Ręcznych przy Domu Kultury PZG w Krakowie powstało w 2006 r. z inicjatywy Joanny Sendor-Bundz – absolwentki haftu i koronkarstwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Niesłyszących przy ul. św. Stanisława w Krakowie.

Na pierwszym spotkaniu założycielskim Koła Robótek Ręcznych dniu 5.09.2006 r. były obecne 3 osoby: Joanna Sendor, Alicja Kokoszka i Iwona Oziębłowska-Ptasznik.

W 2007 r. dołączyły kolejne 3 osoby: Renata Rosiek, Monika Białek, Mariusz Bundz. W połowie 2008 r. 4 osoby zrezygnowały: Joanna i Mariusz Bundzowie z powodu zmiany miejsca zamieszkania, Renata Rosiek i Monika Białek po krótkim okresie uczęszczania do Koła wybrały malarstwo. Zapisała się nowa osoba Katarzyna Mnich, tworząc ponownie 3-osobowy zespół.

Od czerwca 2008 r. funkcję przewodniczącej Koła przejęła Alicja Kokoszka.

W październiku 2010 r. nowymi członkiniami zostały Maria Kapuściak i Czesława Cieniawska z Nowego Targu oraz Maria Gamrot, a od listopada tegoż roku Krystyna Rejczyk. W 2010 r. Koło liczyło 7 członkiń. W czerwcu 2011 r. dołączyła Marianna Balakowicz, a rok później Anna Maślak powiększając skład liczebny Koła do 9 osób. W 2013 r. z przyczyn zdrowotnych zrezygnowała z Koła Marianna Balakowicz.

Członkinie Koła – pod przewodnictwem Joanny Bundz – wykonywały różne rodzaje haftów i koronek, m.in. haft krzyżykowy, mereżkę, Richelieu, koronkę frywolitkową, podstawy szydełkowania. Haftowane były obrusy, kartki, obrazki, serwetki.

Nowa przewodnicząca Alicja Kokoszka wprowadziła jeden rodzaj robótek, tj. szydełkowanie w bardzo rozmaitych i bogatych formach. Są to ozdoby Bożonarodzeniowe: aniołki, dzwonki, bombki, łańcuchy, spirale; ozdoby Wielkanocne: kurczątka, kurki, kogutki, zajączki, koszyki, jajka; odzież: bluzki, spódnice, szale, czapki, chusty; ozdoby na stół: obrusy, bieżniki, serwetki.

W okresie 10-lecia działalności Koła odbyły się wystawy w następujących miejscach:

2007 r. – „Igłą malowane” – wystawa prac Joanny Sendor-Bundz; Dom Kultury PZG w Krakowie;

2008 r. – Kiermasz Świąteczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia wraz z Kołem Malarskim; Dom Kultury PZG w Krakowie;

2009 r. – „Zaczarowany świat przędzy” – dwie wystawy Koła Robótek Ręcznych; Dom Kultury PZG, Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

2009 r. i 2010 r. „Ozdoby i dekoracje Bożonarodzeniowe” – dwie wystawy zbiorowe Koła Robótek Ręcznych; Dom Kultury PZG i Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie;

2010 r. – „Ozdoby Wielkanocne”; Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

2011 r. – „Dekoracje Wielkanocne”; Galeria „Stańczyk” w Krakowie

2011 r. „Wyczarowane szydełkiem”; Dom Kultury PZG w Krakowie

2012 r. – „Koronka ozdobi wszystko …”; Dom Kultury PZG w Krakowie

2013 r. – „Moda w szydełku ukryta” – Jubileusz 5-lecia działalności przewodniczącej Koła Robótek Ręcznych Pani Alicji Kokoszki; Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

2013 r. – „Szydełkowe dekoracje”; Dom Kultury PZG, Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

2014 r. – „Piękno spod szydełka” Dom Kultury PZG; Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

  2015 r. – „Pasja nie przemija z wiekiem” Urząd Marszałkowski i Oddział Małopolski w Krakowie – wystawa fotograficzna obejmująca różnorodne pasje Głuchych i pamiątkowy kalendarz na rok 2016.

Od 2008 roku prace szydełkowe eksponowane są co roku także na wystawie podczas uroczystej Wigilii i Jasełek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie z udziałem wielu znamienitych gości i ok. 200 członków Polskiego Związku Głuchych.

Ponadto od 2011 r. Koło Robótek Ręcznych prezentuje każdego roku swoje wyroby szydełkowe na Targach Bożonarodzeniowych i Targach Wielkanocnych oraz podczas corocznego tzw. Tygodnia Osób Niepełnosprawnych na Rynku Głównym w Krakowie. Turyści z Polski i zagranicy z uznaniem podziwiają misterne robótki.

Szczególnym sukcesem było wykonanie na szydełku bardzo trudnego i eleganckiego kostiumu teatralnego przez Alicję Kokoszkę na zlecenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzieło pięknie zaprezentowała młoda, początkująca aktorka podczas spektaklu „Ziemia Obiecana”, na którego próbę generalną w lipcu 2011 r. zostały zaproszone Alicja Kokoszka i kierownik Domu Kultury PZG w Krakowie Małgorzata Woźniakowska.

W 2013 r. Koło świętowało Jubileusz 5-lecia nieprzerwanej działalności Alicji Kokoszki jako przewodniczącej.

Obecnie na zajęcia Koła Robótek Ręcznych systematycznie uczęszcza 8 osób: Alicja Kokoszka-przewodnicząca i członkinie: Iwona Oziębłowska-Ptasznik, Katarzyna Mnich, Maria Kapuściak, Maria Gamrot, Czesława Cieniawska, Krystyna Rejczyk, Anna Maślak. Są to osoby nie tylko z Krakowa, ale także z Nowego Targu, Racławic, Skawy, Zalasia, Radziszowa.

Zajęcia odbywają się stale we wtorki w Domu Kultury PZG w Krakowie w godz.15.00-19.00 z przerwą wakacyjną. Zapraszamy do odwiedzin.

Share