Klasyczny czwartek Klasyczny czwartek Kwartet Wilan w w MCKiS

Klasyczny czwartek, Kwartet Wilanów w MCKiS

Kwartet Wilanów – Mistrzowie kameralistyki

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki rozpoczyna nową edycję koncertów muzyki klasycznej. Koncerty współfinansuje Związek Artystów Wykonawców STOART i inni sponsorzy.

W planowanym cyklu chcemy położyć nacisk na różnorodność muzyki, wynikającą ze specyfiki występujących zespołów.
Gwiazdą pierwszego koncertu w dniu 9 stycznia 2014r. będzie Kwartet Wilanów. Artyści wykonają utwory na stałe znajdujące się w ich repertuarze i cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności.

II Kwartet smyczkowy op.56 Karol Szymanowski napisał jesienią 1927 roku. Dedykowany jest zaprzyjaźnionemu zakopiańskiemu lekarzowi i jego żonie dr Olgierdowi i Julii Sokołowskim. Utwór ten uznawany jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji w całej twórczości kompozytora, zarówno pod względem budowy, jak i techniki oraz ekspresji. Odnajdujemy w nim wyraźne inspiracje ludową muzyką Podhala. Wielowymiarowej budowie utworu towarzyszy równie ciekawa kolorystyka, będąca efektem wprowadzenia z jednej strony wielu nowoczesnych, dysonansowych i ostrych współbrzmień, z drugiej – także niespotykanych zestawień artykulacji.

Z bogatego dorobku kompozytorskiego Władysława Słowińskiego Kwartet wybrał na stałe do swojego repertuaru „Jesienną opowieść” na kwartet smyczkowy.
Koncert zakończy XII Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański” Antonina Dvořáka – czołowego przedstawiciela czeskiej muzyki narodowej. Otwarty na nowe inspiracje podczas pobytu w Ameryce uległ urokowi muzyki murzyńskiej i indiańskiej.
Kwartet został napisany w 1893 roku, podczas wizyty Dvořáka w USA. Niewątpliwie kompozytor czerpał pomysły do tego utworu z tradycyjnej ludowej muzyki amerykańskiej. Jakikolwiek był wpływ tej muzyki na kwartet, kwartet sam w sobie posłużył jako model dla późniejszych kompozytorów amerykańskich.

9 stycznia, godz. 19.00
Klasyczny czwartek
Kwartet Wilanów
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MCKiS (pn.-pt. w godz. 10.00-19.00). Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

klasyczny_czwartek

Wykonawcy:

KWARTET WILANÓW
Tadeusz GADZINA – skrzypce
Paweł ŁOSAKIEWICZ – skrzypce
Ryszard DUŹ – altówka
Marian WASIÓŁKA – wiolonczela
Program:

Karol Szymanowski
II Kwartet smyczkowy op. 56
      Moderato dolce e tranquillo
      Vivace scherzando
      Lento

Władysław  Słowiński
Jesienna opowieść na kwartet smyczkowy

Antonin Dvořák
XII Kwartet smyczkowy F-dur op. 96
      Allegro ma non troppo
      Lento
     Molto vivace
     Finale. Vivace ma non troppo

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link