Główna » Perła literatury brytyjskiej – Virginia Woolf. Zaproszenie na spotkanie z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej.

Perła literatury brytyjskiej – Virginia Woolf. Zaproszenie na spotkanie z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej.

Jak wiele postulatów z legendarnego eseju Virginii Woolf Własny pokójjest wciąż aktualnych dowiedzą się uczestnicy niezwykłego spotkania w salonie Empik Junior. Podczas dyskusji, pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik oraz dziennikarka i autorka książek Karolina Sulej opowiedzą o życiu i twórczości słynnej feministki. Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia.

Dziewięćdziesiąta rocznica pierwszego wydania eseju „Własny pokój” brytyjskiej pisarki stanowi doskonały pretekst do przypomnienia jej postaci. Virginia Woolf do literatury wprowadziła oryginalne rozwiązania w kontekście podejścia do czasu i świadomości. W charakterystyczny sposób budowała narrację, zrywając z konwencją realizmu. Była członkinią grupy intelektualistów i artystów – Bloomsbury, ale przede wszystkim feministką. W wieku pięćdziesięciu lat, po publikacji m.in. „Pani Dalloway”, autorka postanowiła przekazać, co jest dla niej najważniejsze. Tą najistotniejszą rzeczą okazał się własny pokój, zamykany na klucz, w którym będzie mogła spokojnie tworzyć. Drugą istotną sprawą były pieniądze. Czy po spełnieniu tych dwóch warunków czuła się spokojna i niezależna?

Jubileusz stał się pretekstem dla Wydawnictwa OsnoVa do przypomnienia tego legendarnego tekstu, który wciąż jest zadziwiająco aktualny. Esej, w tłumaczeniu Agnieszki Graff, uzupełniają portrety sześciu Polek, które zdają się wypełniać testament Woolf: Magdy Cieleckiej, Edyty Bartosiewicz, Joanny Bator, Ewy Woydyłło, Martyny Wojciechowskiej i Katarzyny Kozyry. Autorkami tych opowieści są Sylwia Chutnik i Karolina Sulej, które podczas spotkania z czytelnikami porozmawiają o twórczości Woolf.

Sylwia Chutnik – pisarka, feministka, kulturoznawczyni. W swoich książkach porusza tematy równości płci, czy też płci kulturowej – gender.

Karolina Sulej – dziennikarka felietonistka, antropolożka mody.

10 kwietnia, godz. 18:00

Empik Junior,

Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Podziel się: