Główna » „Utopce” Katarzyny Puzyńskiej

„Utopce” Katarzyny Puzyńskiej

Utopce

3 listopada do księgarni trafi najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej pt. „Utopce”. Akcję swojego nowego kryminału autorka osadziła w małej mazurskiej wsi, w której dochodzi do makabrycznego odkrycia.

Zbrodnia sprzed lat obudzi w mieszkańcach lęki, o których wielu starało się zapomnieć. Rozsądek ustąpi miejsca starym, słowiańskim wierzeniom, a rozum zacznie płatać figle nawet najbardziej doświadczonym policjantom.

Praca nad powieścią „Utopce” trwała ponad rok. Katarzyna Puzyńska – z wykształcenia i zawodu psycholog – znakomicie przedstawia w niej nie tylko profil psychologiczny mordercy, lecz także duszną atmosferę małej, zamkniętej społeczności, w której zbiorowa panika i zmowa milczenia uniemożliwiają policyjne śledztwo.

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?
„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Historie te łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym osadzonym w szerokim kontekście społeczno-obyczajowym. Książki cenione są za unikalny styl narracji, trzymającą w napięciu fabułę i dopracowane portrety psychologiczne bohaterów. Dlatego saga o Lipowie doceniana jest również przez wielbicieli innych gatunków literackich. Porównywana jest do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoimi psami i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię.
Pochodzi z Warszawy, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzała w niewielkiej wsi pod Brodnicą, gdzie toczy się akcja jej powieści.

Podziel się: