Główna » Retro kryminał z dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem w Warszawie

Retro kryminał z dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem w Warszawie

Listopad 1926 roku. W Poznaniu krążą pogłoski o wizycie Marszałka Piłsudskiego. Nad jego bezpieczeństwem ma czuwać komisarz Antoni Fischer. Jednak napięta atmosfera w kraju po przewrocie majowym i narastające nastroje antysemickie nie ułatwiają mu zadania. Na domiar złego w mieście dochodzi do zbrodni. O jej aspektach i możliwych tropach opowie Ryszard Ćwirlej przy okazji premiery książki „Już nikogo nie słychać” (Czwarta Strona). Spotkanie odbędzie się 8 marca w salonie Empik Arkadia.

 

Młody praktykant znajduje ciało zastrzelonego właściciela zakładu pogrzebowego. Siostrzeniec zmarłego, zasłużony w czasie wojny bolszewickiej przodownik policji, za punkt honoru stawia sobie złapanie zabójcy. Niedługo potem, w podobny sposób, ginie działacz partii narodowej. Fischer nie ma ani chwili do stracenia, jak najszybciej musi znaleźć groźnego zabójcę.

 

W najnowszej książce „Już nikogo nie słychaćRyszard Ćwirlej perfekcyjnie oddaje atmosferę dwudziestolecia międzywojennego. Jego bohaterowie przechadzają się po uliczkach dawnego miasta, zaglądają do barów, zatęchłych piwnic i cel.

 

Ryszard Ćwirlej (ur. 1964) autor powieści kryminalnych, dziennikarz telewizyjny i radiowy. Mieszka w Poznaniu. Twórca podgatunku kryminalnego określanego mianem „powieści neomilicyjnej”, w którym podejmuje ironiczną, intertekstualną grę ze schematami tzw. powieści milicyjnej.

 

8 marca, godz. 18:00

Empik Arkadia

al. Jana Pawła II 82

Podziel się: