Główna » Ramen w domu. Da się zrobić? Recenzja.

Ramen w domu. Da się zrobić? Recenzja.

„Ramen w domu” – łatwe przepisy, które zamienią twoją kuchnię w królestwo ramenu. Książka kucharska z łatwymi japońskimi przepisami na klasyczny ramen i odważnymi nowymi smakami. Zapowiedź wydawcy zdecydowanie mnie skusiła. Nie da się ukryć, że… jeść lubię, a czasami nawet i gotować. Lubię kuchnię orientalną i eksperymenty na talerzu. A jeśli jeszcze ich przygotowanie ma być proste, to już w ogóle cudownie!

Świat oszalał na punkcie ramenu. Teoretycznie prostego japońskiego (choć przywędrował tam z Chin) dania składającego się z rosołu, makaronu i… innych składników w zależności od receptury. No właśnie, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. W tych innych. Ramen nie ma sformalizowanego przepisu. Każdy kucharz i serwujący go lokal wymyśla własną recepturę. Do najpopularniejszych należą: shio-ramen, tonkotsu-ramen, shōyu-ramen czy miso-ramen – silnie zjaponizowana odmiana potrawy, pochodząca z Hokkaido.

Między innymi z tych względów przygotowanie ramenu wcale nie jest takie proste. To raczej spory wyczyn. Na szczęście autor książki wydanej nakładem wydawnictwa Poradnia K., Brian MacDuckston, prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie, usuwa wszystkie przeszkody na drodze do idealnej, prawdziwie japońskiej wersji tego dania. Jednocześnie adaptując klasyczne przepisy na stoły całego świata, „Ramen w domu” daje wszystkim proste recepty na autentyczne i kreatywne dania.

Tych przepisów, klasycznych i kreatywnych jest ponad setka! Na zupy, tare, makarony, przystawki i dodatki. Instrukcje podane krok po kroku, a do tego sztuczki praktyka, które oszczędzą Twój czas spędzony na gotowaniu.

Mamy tu konkretne porady (jak znaleźć, przechowywać czy gotować poszczególne produkty), ale też ciekawostki o japońskiej kulturze i kuchni, między innymi o słynnych zupach instant, zwanych u nas chińskimi zupkami, a dla dociekliwych mini słowniczek. Wszystko to ilustrowane tak pięknymi zdjęciami, że ślinka leci z ust na ich widok.

Jeżeli kochasz kuchnię japońską, ramen, klasykę i eksperymenty w jednym, zdecydowanie sięgnij po „Ramen w domu”. Masz smakowite zajęcie na co najmniej… 100 posiłków.

Andrzej Kwaśniewski

Zobacz również: wszystko o książce RAMEN W DOMU w serwisie Książka jest Kobietą

Podziel się: