Główna » Baśń, która oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie. Już dziś premiera „Dziewczyny z wieży”

Baśń, która oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie. Już dziś premiera „Dziewczyny z wieży”

Opowiedziana po mistrzowsku rosyjska baśń, która oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie. Przejmująca opowieść o dojrzewaniu osadzona w świecie pełnym mrocznych czarów, tajemniczych istot i ludowych tradycji. W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia wybiera trzecią drogę: magię. „ Dziewczyna z wieży”, powieść należąca do świetnie przyjętej trylogii Katherine Arden, w księgarniach już od dziś, 13 marca.

Osierocona i wygnana z wioski za czary Wasia nie ma zbyt wielu perspektyw. Nie chce małżeństwa ani wiecznego życia w klasztornych murach. Każda z tych możliwości skazuje ją na życie w wieży z dala od fascynującego dla niej świata. Tęsknota za wolnością każe jej uciekać. Przebiera się za chłopca i odjeżdża na swoim koniu w głąb mrocznego lasu.

Tymczasem na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władzę i narastają niepokoje. Wygrana z bandytami, którzy terroryzują okoliczne wsie przynosi Wasi uznanie władcy. Wie, że teraz będzie musiała pomóc mu w walce z tajemnymi siłami, które tylko ona jest w stanie powstrzymać. Jej tożsamość musi jednak pozostać tajemnicą.

To porywająca opowieść o dojrzewaniu młodej kobiety, która poszukuje swojej własnej drogi. Wasia jest zmuszona podjąć wiele ryzykownych decyzji, których konsekwencje będzie ponosić przez resztę swojego życia. Jest świadoma, że jej pragnienie wolności może zranić tych, których kocha najmocniej. Czytelnicy pokochali niezwykłą bohaterkę o silnej woli i bystrym umyśle. Odurzająca atmosfera powieści i mrożąca krew w żyłach moc zimowej magii pozwalają całkowicie oderwać się od rzeczywistości. Choć kraina fantazji wykreowana przez

Arden zdaje się czasem przerażająca, czytelnicy nie chcą jej opuszczać. Pod piękną okładką książki kryje się jeszcze piękniejsza powieść.

„ Dziewczyna z wieży” jest drugą, po „ Niedźwiedziu i słowiku”, powieścią z baśniowej serii autorki, która ukazuje się w Polsce. Sukces książek Katherine Arden dobitnie pokazuje, że dorośli też potrzebują magii. Przepięknie napisana opowieść o wolności i ucisku, pełna czarów, mrocznych intryg i ludowych wierzeń wywołuje przejmującą tęsknotę za dzieciństwem, kiedy świat baśni wydawał się być na wyciągnięcie ręki. I pozwala, choćby na chwilę, do tego świata powrócić.

Piękniejsza od najpiękniejszych baśni
Publishers Weekly

Katherine Arden – studiowała literaturę francuską i rosyjską w Middlebury College w Vermont (USA), przez rok mieszkała i studiowała w Moskwie. Po obronie licencjatu przeniosła się na Hawaje, gdzie pracowała na farmie. Uczyła też angielskiego w szkole w Alpach francuskich. Obecnie mieszka w stanie Vermont. Autorka „Niedźwiedzia i słowika”. „Dziewczyna z wieży” to jej druga powieść, a zarazem kolejny tom baśniowej trylogii.

Tytuł: „Dziewczyna z wieży”
Autor: Katherine Arden
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 13 marca 2019

Dziewczyna z wieży

Podziel się: