Główna » Prawda to marny interes

Prawda to marny interes

image002Ta książka zaczyna się jak jeden z wielu popularnych kryminałów „z epoki”… Warszawa rok 1909. W żydowskiej dzielnicy giną w niewyjaśnionych okolicznościach młode dziewczyny. Dobór ofiar zdaje się być nieprzypadkowy. Mimo to władze zmierzają sprawę ukryć. Młody dziennikarz chce na własną rękę wyjaśnić zbrodnię. Potem jednak każde z żelaznych praw rządzących kryminałem zostaje złamane.

Nie ma motywu zbrodni, więc każda z postaci stara się wymyślić go i dopasować do własnych potrzeb i interesów. Nikomu nie chodzi o prawdę. Zresztą w tym świecie prawda nie ma prawa istnieć. Jest niepotrzebna. Wygra nie ten, kto schwyta sprawcę, lecz ten, kto go lepiej „wymyśli”. Tylko dwóm ludziom w mieście udaje się złapać trop. Wskazówki zakodowane są w okolicznościach zabójstw i doborze ofiar. Można je czytać na różne sposoby i zawsze prowadzą do przyszłości. Strasznej przyszłości…

Dwie potworne siły, dwa totalitaryzmy, które zniszczyły pięknie zapowiadający się wiek XX, objawiły się w Warszawie w roku 1909.

Jacek Matecki
Prawda to marny interes
a policja wie tylko tyle, ile jej ludzie powiedzą

Wyd. I, form. A5, opr. brosz., 324 s., cena det. 38 zł
ISBN 978-83-7436-330-3
Wydawnictwo TRIO

Podziel się: